W poniedziałek w Brukseli odbywa się posiedzenie ministrów ds. rolnictwa, którzy po raz kolejny będą starali się przełamać impas ws. pomocy żywnościowej w UE. Na ten temat będzie też rozmawiać przewodniczący obradom minister Sawicki z komisarzem ds. rolnictwa Dancianem Ciolosem. Kontynuowanie takiej pomocy z budżetu UE blokuje kilka państw, m.in. Niemcy. Jak poinformował Sawicki, ich nowa propozycja mówi o utrzymaniu pomocy żywnościowej tylko przez kolejne dwa lata.

- Jest to propozycja, która mówi o tym, że od 2014 roku wszystkie państwa UE tego typu pomoc będą realizowały tylko i wyłącznie z własnych budżetów, czyli nawet propozycja 2,5 mld euro na pomoc dla najuboższych, którą złożył komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski w projekcie przyszłego budżetu UE (na lata 2014 - 2020) staje się mało aktualna - powiedział dziennikarzom przed spotkaniem ministrów Sawicki.

Podkreślił, że w odblokowaniu kwestii pomocy żywnościowej kluczem są właśnie Niemcy. - Póki co, nie wycofują się ze swojej blokady Czesi - poinformował. Wycofanie się z blokady Czechów starczyłoby do rozwiązania tzw. blokującej mniejszości państw UE. Zdaniem Sawickiego na postawy negocjacyjne Niemiec i Francji wpływ mają wybory parlamentarne w tych krajach.

- Osiemnaście milionów Europejczyków cierpi na niedożywienie (...), widać wyraźnie, że bogate państwa unijne o profilu bardziej liberalnym nie chcą w ogóle myśleć o europejskiej pomocy dla najuboższych - powiedział Sawicki.

Chodzi o kontynuowany od 1987 roku program pomocy żywnościowej i utrzymanie w przyszłym roku puli na pomoc żywnościową dla najuboższych w UE w wysokości 480 mln euro. Na skutek wyroku Trybunału UE oraz oporów 6 krajów członkowskich (Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Szwecja, Holandia i Dania), pomoc przewidziana na przyszły rok została drastycznie zmniejszona, a bez zgody między państwami program może przestać istnieć w 2013 roku.

Przedstawiciele "blokujących" krajów argumentują, że pomoc dla najuboższych nie powinna być finansowana z budżetu UE, a ze środków krajowych.

Za przedłużeniem programu unijnej pomocy żywnościowej na dotychczasowym poziomie są: Francja, Węgry, Austria, Belgia, Irlandia, Bułgaria, Portugalia, Estonia i Polska.