PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MR:Utrzymanie kwotowania cukru i mleka to kwestia otwarta

Z polskiego punktu widzenia jest jeszcze wiele ważnych kwestii, wymagających dalszej pracy w Radzie, by zbliżyć się do kompromisu – powiedział minister Stanisław Kalemba, który wczoraj, w Brukseli uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów UE.Jak informuje MRiRW w części rolnej posiedzenia ministrowie podsumowali postęp prac w zakresie reformy WPR za prezydencji cypryjskiej. Minister Kalemba, stwierdził, że propozycje dotyczące płatności bezpośrednich należy uprościć, zwłaszcza jeśli dotyczą one „zazielenienia dopłat".

W zakresie rozwoju obszarów wiejskich Polska i wiele innych państw nie może zaakceptować proponowanej delimitacji obszarów o utrudnieniach naturalnych. Zdaniem ministra trzeba zapewnić stabilizację na rynkach rolnych.

Polska nadal uważa za otwartą do dyskusji kwestię utrzymania kwotowania na rynku mleka i cukru.

- Decyzja o zniesieniu kwot mlecznych powinna zostać ponownie przeanalizowana a Komisja powinna przedstawić w najbliższym czasie raport wskazujący na skutki zniesienia kwot mlecznych po 2015r. Polska uważa, że istnieje potrzeba wypracowania mechanizmów zapewniających stabilizację i opłacalność produkcji mleczarskiej. Ponadto należy wypracować mechanizmy gwarantujące utrzymanie produkcji mleczarskiej w regionach o trudniejszych warunkach dla prowadzenia tej produkcji - podaje ministerstwo.

Jak informuje MRiRW kwestia bieżącej sytuacji na rynku mleka w Polsce była także omawiana podczas rozmów bilateralnych z komisarzem ds. rolnych Dacinem Ciolosem. O spotkanie to poprosiła strona polska. Komisarz wskazał na potrzebę indywidualnego podejścia do realizacji kwot mlecznych w Polsce, gdyż proponowane przez stronę polską rozwiązania są bardzo długotrwałe i związane ze zmianą przepisów prawnych.

Z inicjatywy Szwecji minister Stanisław Kalemba rozmawiał z ministrem rolnictwa Szwecji Eskilem Erlandssonem. Omawiano kwestie finansowania wsparcia dla zarządzania lasami w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Minister Kalemba zgodził się z propozycją Szwecji, że nie są uzasadnione propozycje nakładające na beneficjentów pomocy dalsze wymagania biurokratyczne np. sporządzanie planów zarządzania lasami prywatnymi - podaje MRiRW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • arszczecin 2012-12-20 19:53:15
  powód likwidacji? poprawi to sytuację? kwoty są taka straszna blokadą?
  ponowie pytanie jakie kraje są za likwidacjia kwoty mlecznej?
 • zbynio 78 2012-12-20 18:29:10
  Kwoty na cukier tak ale na mleko to powinni już zlikwidować.
 • arszczecin 2012-12-20 15:57:58
  które kraje są za zniesienien kwot mlecznych?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!