Zapowiedział, że debatę na temat "Europy wolnej od GMO" zaproponuje w przyszłym tygodniu podczas nieformalnego spotkania Rady Ministrów we Wrocławiu. - Europy wolnej nie tylko od upraw, ale także od pasz i importowanej żywności, produkowanej w oparciu o pasze genetycznie modyfikowane - podkreślił.

Kolejnym wyzwaniem - mówił Sawicki - jest reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Ocenił, że ta obecna jest niesprawiedliwa i trzeba wypracować nowe kryteria podziału środków, doprowadzić do wyrównania poziomów płatności i "uczynić ją rozwojową". Wyraził nadzieję, że porozumienie w tej sprawie uda się osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

Minister mówił też o przyjęciu w ubiegłym tygodniu ustawy, dzięki której polscy rolnicy na preferencyjnych warunkach i szybciej niż dotychczas mogą nabywać państwową ziemię. Wyraził nadzieję, że jak największa ilość polskiej ziemi stanie się własnością polskich rolników.

Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy składa się i święci chleb i wieńce żniwne. W niedzielę na jasnogórskich Błoniach zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Podobał się artykuł? Podziel się!