PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na Litwie referendum w sprawie sprzedaży ziemi obcokrajowcom

Na Litwie referendum w sprawie sprzedaży ziemi obcokrajowcom

Sejm Litwy opowiedział się w czwartek za przeprowadzeniem 29 czerwca referendum w sprawie sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Ostateczną decyzję podejmie jednak Sąd Konstytucyjny. Okres przejściowy ograniczający sprzedaż ziemi obcokrajowcom kończy się 1 maja.Sejmowa komisja prawa i praworządności, która twierdzi, że referendum jest sprzeczne z konstytucją, zapowiedziała w czwartek, że skieruje sprawę do Sądu Konstytucyjnego.

Z inicjatywą przeprowadzenia na Litwie referendum w sprawie sprzedaży ziemi obcokrajowcom wystąpiła grupa inicjatywna. Pod wnioskiem podpisało się 300 tys. osób. Zwolennicy referendum chcą wprowadzić do konstytucji zapis, że ziemia na Litwie jest wyłącznie własnością obywateli tego kraju oraz państwa.

Uważają oni, że zezwolenie na sprzedaż ziemi obcokrajowcom zagraża jedności terytorialnej państwa. Obawiają się, że cudzoziemcy zaczną masowo kupować ziemię na Litwie, gdyż jest ona znacznie tańsza niż w krajach Europy Zachodniej.

Przeciwnicy zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom uważają, że byłoby to sprzeczne z konstytucją Litwy i zobowiązaniami Litwy wobec Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!