PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nazwiska odbiorców funduszy rolnych jawne

Nazwiska wszystkich odbiorców unijnych dotacji rolnych będą musiały być podawane do publicznej wiadomości najpóźniej od kwietnia 2009 - przewiduje rozporządzenie przyjęte przez Komisję Europejską.Zgodnie z nim, każde państwo członkowskie będzie musiało drogą internetową ujawniać listę beneficjentów unijnych dopłat bezpośrednich oraz pomocy w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Jawne mają być zarówno nazwy beneficjentów (nazwisko, nazwa firmy, gmina) oraz pełna kwota, jaką otrzymali poszczególni rolnicy lub przedsiębiorstwa.

W odniesieniu do polityki rozwoju obszarów wiejskich, współfinansowanej zarówno przez UE jak i rządy krajowe, informacje mają obejmować zarówno środki unijne jak i krajowe.

KE ma nadzieję, że ta inicjatywa poprawi wizerunek unijnych instytucji, czyniąc je "bardziej otwartymi i dostępnymi dla obywateli". "Chodzi o pieniądze podatników, więc jest rzeczą ważną, aby wiedzieli oni, na co są one wydawane" - powiedziała komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Obecnie unijne prawo nie zobowiązuje państw UE do ujawniania danych o odbiorcach największej puli unijnego budżetu, a mianowicie dopłat rolnych.

Pod presją mediów oraz krytyków Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), od niedawna 16 krajów UE, w tym w Polska, dobrowolnie rozpoczęło już udostępnianie tych informacji, ale często w niepełnym wymiarze.

Ujawnienie informacji o odbiorcach funduszy może mieć wpływ na trwającą dyskusję o reformie wydatków UE, w tym polityki rolnej.

"Jest to jedyny sposób na zapewnienie popartej faktami debaty na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej" - przyznała Fischer Boel.

Krytycy unijnej polityki rolnej wielokrotnie apelowali o ujawnienie beneficjentów unijnych dotacji rolnych, przewidując, że lwia ich część trafia do wielkich koncernów spożywczych, a nie potrzebujących wsparcia rolników. Mimo to w poniedziałek unijni ministrowie rolnictwa wykluczyli wprowadzenie limitów dopłat dla największych beneficjentów, co w zeszłym roku zaproponowała KE w tzw. bilansie WPR (ang. healt-check).

Dane na krajowych stronach internetowych, do których linki będzie można uzyskać na stronie KE, będę upubliczniane do 30 kwietnia każdego roku za poprzedzający rok budżetowy. Pozostaną dostępne na stronach internetowych przez co najmniej dwa lata od dnia ich opublikowania.

Kraje członkowskie już w 2006 roku zgodziły się przyjąć nowy regulamin finansowy na lata 2007-13, przewidujący jawność beneficjentów funduszy rolnych i strukturalnych.

Jednak na wniosek Francji uzgodniono wówczas, że w przeciwieństwie do funduszy strukturalnych, dane o odbiorach dotacji rolnych mają być jawne dopiero od 2009 roku.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!