Podczas mowy wygłoszonej na spotkaniu z członkami Niemieckiego Związku Rolników (DBV), unijna Komisarz ds. Rolnictwa Fischer-Boel odrzuciła niemiecki plan subsydiowania producentów mleka poprzez utworzenie "funduszu mlecznego", argumentując to brakiem środków.

Sfinansowanie nowego działania musiałoby wymusić redukcję wydatków na istniejące dotąd instrumenty. Urzędniczka UE zaproponowała natomiast, aby producenci gospodarujący na obszarach o niekorzystnych warunkach geograficznych mogli korzystać z części specjalnie na to przeznaczonych płatności bezpośrednich. 

Innym rozwiązaniem byłoby wypłacanie im pieniędzy z tytułu premii do użytków zielonych po zmianach dotyczących modulacji, czyli obniżania dopłat bezpośrednich i przekazywania ich na inne cele związane z rozwojem obszarów wiejskich.

Projekt utworzenia Funduszu Mleczarskiego był popierany przez niemieckiego ministra rolnictwa, a niezadowoleni przedstawiciele niemieckich organizacji rolniczych wskazywali, że w ub. roku w podobny sposób Unia wsparła rynek wina. 

Źródło: farmer.pl, FAMMU/FAPA na podst. Komisji Europejskiej, Agra Europe

Podobał się artykuł? Podziel się!