Niedawno Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła raport na temat skali marnowania żywności, w którym podaje, że co roku wyrzucamy 1,3 mld ton jedzenia. Stanowi to 1/3 całej produkowanej żywności.

- Uważam, że wszyscy konsumenci i wszyscy mający wpływ na łańcuch żywnościowy w Europie powinni aktywnie przeciwdziałać marnotrawstwu żywności. W kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i znaczenia optymalnego używania zasobów maturalnych, nie możemy sobie pozwolić na wyrzucanie ton jedzenia, jak wskazuje FAO - mówi Dacian Ciolos.

Jak mówi komisarz, w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, Komisja Europejska zamierza ukierunkować swoją politykę na bardziej zrównoważone rolnictwo.

- Te wysiłki nie powinny być podkopane przez marketing lub nawyki konsumenckie, które są z tym sprzeczne. Każdy czynnik w łańcuchu żywnościowym, od producenta do konsumenta, musi zaakceptować swoją część odpowiedzialności - tłumaczy Dacian Ciolos.

Jego zdaniem, Unia musi walczyć z marnowaniem jedzenia. - Pracuję w ramach reformy WPR, aby zobaczyć, jak lokalne rynki mogą być promowane. Bezpośrednie kontakty pomiędzy producentami a konsumentami są jednym z elementów wymienionych w raporcie FAO jako sposób na redukcję marnowania jedzenia - uważa komisarz Ciolos.
Przypomnijmy, że 17 października jest obchodzony Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Na ulicach w 16 miast Polski, wolontariusze Banków Żywności w kolorowym przemarszu owoców i warzyw, będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania żywności. 13 Banków Żywności organizuje "Strajki Żywności".

Podobał się artykuł? Podziel się!