- Cele spółki to zwiększenie własności prywatnej w obszarach wiejskich, umożliwienie młodym rolnikom nabywania ziemi, poprawa infrastruktury i intensyfikacji gospodarowania oraz poprawa warunków życia na wsi – mówi Wolff-Gerrit Vollert, szef Zespołu Dzierżaw. – Działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na zasadach prawa cywilnego. Prowadzona prywatyzacja jest niezależna od polityki, zharmonizowana we wszystkich landach.

Od 1992 roku do budżetu państwa przekazano 4,5 biliona euro, ale jak zapewnia Wolff-Gerrit Vollert nie zysk jest dla spółki najważniejszy:

- Mamy ustalony limit sprzedaży. Wynosi on 25 tys. ha rocznie.

Początkowo nastawiano się na stabilizację gospodarstw. Potem sprzedaż ziemi była dotowana z myślą o doprowadzeniu do konsolidacji. Od 2010 roku sprzedaż i dzierżawa ziemi zachodzi według wartości rynkowej, organizowane są przetargi. Cena ziemi od 2006 roku znacznie wzrosła, zdarza się nawet 16 tys. euro za hektar. Rośnie też cena dzierżaw.

W 1989 roku 2,2 mln ha ziemi znajdowało się w użytkowaniu kolektywnych gospodarstw. Sprzedano 660 tys. ha. Obecnie 335 tys. ha znajduje się w dzierżawie, z czego 232 tys. ha na umowy długoterminowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!