- Zadeklarował on bowiem chęć bliskiej współpracy z Parlamentem Europejskim we wszystkich tematach związanych z przyszłością europejskiego rolnictwa. W swoich odpowiedziach uwzględniał zarówno potrzeby gospodarczo-ekonomiczne, jak i obecną sytuację rolnictwa na świecie. Udowodnił, że jest człowiekiem, któremu można powierzyć trudne zadanie rozbudowy i zapewnienia stabilności przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej – mówi Jarosław Kalinowski, poseł do Parlamentu Europejskiego (PSL).

Ciolos, w trakcie swojej kadencji na stanowisku komisarza zamierza miedzy innymi odejść od historycznego sposobu określania wysokości dopłat bezpośrednich, ponieważ w obecnej formie jest on przyczyną wielkiej dysproporcji między starymi a nowymi krajami Unii. Jest też przeciwny renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Zapowiada przeprowadzenie na temat przyszłości WPR szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Deklaruje walkę o wysoki poziom budżetu dla Wspólnej Polityki Rolnej, aby ta mogła spełniać swoją rolę i realizować priorytety. Planuje stworzenie funduszu gwarantującego rolnikom pewien stały, gwarantowany poziom dochodów.

Natomiast jeśli chodzi o uprawy genetycznie modyfikowane (GMO), to zdaniem Rumuna decyzja o dopuszczeniu ich uprawy czy eksportu powinna należeć do krajów członkowskich. Ponadto Danian Ciolos proponuje zastąpienie dopłat do uprawy tytoniu możliwością pomocy w oparciu o Artykuł 68, czyli wsparcie przez Państwo sektorów zmagających się ze szczególnymi problemami

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!