Ponadto wszystkie kraje należące do strefy euro do lata 2012 r. powinny zapisać w swych konstytucjach górną granicę zadłużenia. Umocnienie euro jako wspólnej waluty jest bardzo ważne. Aby było to możliwe, konieczne jest silniejsze zazębienie polityk finansowych i gospodarczych w strefie euro - informowali euroentuzjaści.

Merkel i Sarkozy, organizatorzy spotkania ws. euro, stanowczo odrzucili wprowadzenie euroobligacji, wspólnych dla całej strefy euro. Kanclerz Niemiec oświadczyła, że nie wierzy, by były one pomocne w rozwiązywaniu obecnego kryzysu zadłużenia.

Ponadto Niemcy i Francja opowiedziały się za utworzeniem "faktycznego rządu gospodarczego" w strefie euro. Na czele miałby stanąć przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował o tym po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angerlą Merkel w Paryżu. Taki rząd składałby się z głów państw i szefów rządów wszystkich 17 krajów eurolandu. Obradowałby dwa razy do roku, lub częściej, gdyby było to potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!