Dlatego też Komitety Copa-Cogeca nalegają, aby Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Parlamentu Europejskiego stworzyła system, którego celem byłaby rekompensata skutków kryzysu dla rolników, który wykorzystywałby zewnętrzne instrumenty, które mogłyby zostać użyte w przypadku warzyw i owoców.

Komitety Copa-Cogeca żądają, aby wszyscy producenci, którzy ponieśli straty w związku z kryzysem E. Coli, i którzy potrafią to udowodnić, otrzymali odszkodowania w wysokości 100 proc.

- Należy szybko znieść wszystkie nieuzasadnione ograniczenia handlowe, nałożone przez kraje trzecie. Jeśli trzeba będzie wprowadzić system certyfikatów, aby wznowić eksport do Rosji, powinien on być prosty i niekosztowny. Karanie całości eksportu UE do Rosji jest nieuzasadnione, ponieważ skażenie bakteriami było lokalne. Trzeba też szybko stworzyć kampanię promocyjną dla warzyw i owoców w UE i krajach trzecich. Kampania ta powinna zostać sfinansowana w 100 proc. przez UE z konkretnego, oddzielnego budżetu. Należy umożliwić przeprowadzenie kampanii promującej produkty pochodzenia europejskiego, tak jak miało to miejsce w przypadku poprzednich kryzysów - mówi Pesonen.

Podobał się artykuł? Podziel się!