Jeszcze w tym roku w teren mają zostać wysłani inspektorzy ministerstwa rolnictwa, którzy prowadzić będą spis obszarów rolnych użytkowanych przez ich właścicieli. Grunty nieuprawiane przez 10 lat będą mogły zostać przejęte przez państwo i wystawione na sprzedaż.

Według nowych przepisów, państwo zyska po upływie dekady również prawo do przejęcia obszarów rolnych o zawiłej sytuacji właścicielskiej.

- Orzeczenie braku właściciela gruntu będzie stanowić podstawę do przejęcia terenu przez państwo po upływie roku. Do czasu uzyskania przywileju sprzedaży, będzie mogło wynająć nieużytek rolny - dowiedział się dziennik "Diario de Noticias".

Przejęte przez państwo tereny rolne trafią do tzw. banku ziemi, który powstanie jeszcze w tym roku. Po upływie 10 lat państwo będzie mogło sprzedać je, zasilając swój budżet. Ostateczna decyzja o sprzedaży ziemi zapadnie po konsultacjach z urzędnikami gminy, na terenie której znajduje się nieużytek rolny.

Zdaniem portugalskich komentatorów, nowelizacja przepisów o obrocie ziemią uprawną ma pobudzić do aktywności sektor rolny, w którym w ostatnich latach systematycznie maleje obszar terenów uprawnych. Inną zaletą ma być dodatkowy zastrzyk pieniędzy dla borykającego się z trudnościami budżetu państwa.

W maju ub.r. znajdująca się na krawędzi bankructwa Portugalia zawarła porozumienie o pożyczce kredytowej z Unią Europejską oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W zamian za 78 mld euro pożyczki zewnętrznej zobowiązała się do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc., a rok później 3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!