PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Płatności ryczałtowe dla małych gospodarstw

Płatności ryczałtowe dla małych gospodarstw

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że w ramach wspólnej polityki rolnej UE na lata 2014 - 2020, Komisja Europejska chce wprowadzić system ryczałtowych płatności bezpośrednich dla małych gospodarstw. To oznacza wyłączenie ich z kontroli np. ochrony środowiska.Jak poinformował minister na konferencji prasowej w Kielcach, Komisja Europejska proponuje w odniesieniu do małych gospodarstw wprowadzenie systemu ryczałtowych płatności bezpośrednich, co oznacza wyłączenie tych gospodarstw w przyszłości z obowiązków kontroli wzajemnej zgodności, czyli z wielkich wymagań w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i jakości.

KE uznaje bowiem, że w owych małych gospodarstwach - w woj. świętokrzyskim średnia ich powierzchnia to 5,5 ha - produkcja odbywa się na ogół w zgodzie z naturą - wyjaśnił Sawicki.

Dodał, że zgodnie z założeniami KE, małe gospodarstwa byłyby też wyłączone z obowiązku "zazieleniania", czyli planowanego przez KE obligatoryjnego przeznaczania kilku procent areału gospodarstwa na uprawy ekologiczne, zamiast na cele produkcyjne.

Sawicki zapowiedział też "większy nacisk i pomoc organizacyjną" dla gospodarstw wytwarzających samodzielnie produkty do bezpośredniej sprzedaży. - Niebawem spora grupa rolników wytwarzających produkty w swoim gospodarstwie będzie mogła je sprzedawać bez pośredników - poinformował minister.

Jego zdaniem wspólna polityka rolna UE wymaga reform i większego strumienia środków na modernizację, inwestycje i innowacyjność. Sawicki dodał, że choć wyodrębniono 4,5 mld euro - w projekcie unijnego budżetu - na naukę, badania i rozwój, ale - według niego - niezależnie od tego potrzebne są pieniądze na inwestycje, a także na modernizację oraz zróżnicowanie działalności nierolniczej, np. na mikroprzedsiębiorczość na wsi.

Sawicki poinformował, że w nowej perspektywie finansowej Polska powinna otrzymać - zgodnie z obecnymi założeniami KE - o 6,5 mld euro więcej na płatności bezpośrednie i ok. 1,5 mld euro więcej na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podał, że Świętokrzyskie otrzymało z Unii - w ramach płatności bezpośrednich dla rolników oraz PROW - ponad 5,1 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • JohnyBravo 2012-05-29 21:22:27
  Jeśli chodzi o słomę to beluje ten co kupuje i płaci 60 zł za sztukę robią z tego potem pellet czy tam brykiet i do elektrowni idzie.
  Ja tylko traktor stary mam i nic mi więcej nie potrzeba bo po cholerę żeby gniło nawet przyczepy nie mam bo za darmo raz w roku pożyczam wszystko.
 • arszczecin 2012-05-29 21:10:39
  jb, wez mi wytłumacz. czym ty ta słomę pracujesz, i po ile sprzedajesz
 • JohnyBravo 2012-05-29 20:49:27
  Ukasz
  Ha ha tak płaciłbyś ale w zimie trafi się miesiąc taki, że tylko jedna kuchnia jest więc tylko 2 tysiące wtedy mam i zapłać wtedy ZUS tysiąc i zostanie tylko tysiąc a tak mam dwa tysiące.
  Pomijając zimę jest o wiele lepiej wpadają po 3 kuchnie i mógłbym płacić ZUZ tylko jest pytanie po co??? Jak i tak emerytury będą grosiki jak się dożyje więc po co płacić do kasy bandyckiego państwa?
 • ukasz 2012-05-29 19:41:42
  dziadek spiepszaj dziadu rasisto i faszysto tłumok to cie urodził zasrancu @JB ale ja nie zarabiam tyle co ty zeby płacic zus jak bym zarabiał tyle co ty to bym ten zus zapłacił i sie jeszcze cieszył ze cos zostaje
 • arszczecin 2012-05-29 09:59:07
  widzisz, ja nie pisałem nic o Solidarności, pisałem o podziałach, pisałem o zawiści, i pisałem o glupocie. czytaj że zrozumieniem. piszesz że jestem obszarnikiem? na 40 ha!? naucz się czytać
 • JohnyBravo 2012-05-29 07:07:59
  arszczecin
  Czego jest winna Solidarność?
  Nie podoba ci się, że sejm zablokowali i jednemu pałą po grzbiecie przyłożyli a inną opluli chociaż raz dowiedzieli się co ludzie o nich myślą.
  A bolek powiedział aby ich pałować o menda farbowana od nagrody jobla.
  Ja dostałem ziemie nie po to aby płacić Krus zamiast zus bo wtedy jak dostałem chodziłem jeszcze do szkoły i nikt nie wiedział czym będę się zajmować.
  Mówię qurwa co ma dymać cały miesiąc za 2 tysiące albo mniej to wezmę się do konkretnej roboty na własną rękę.
  Ty pewnie na moim miejscu poszedłbyś robić jak wół a ziemie sprzedał albo wydzierżawił a tak dodatkowe 10 koła jest.
  Dlaczego masz pretensje, że ktoś jest kreatywny i zaradny?
  Obszarnikiem jesteś to i pomocników pewnie masz no pochwal się ile im płacisz i czy zarejestrowani są i dostają urlop płatny?
 • arszczecin 2012-05-28 23:13:24
  dziadek, czyli popierasz cwaniaków - taksówkarzy, betoniarzy lekarzy itp którzy aby obejść zus weszli do krus? i niby są rolnikami? to ja już wolę pyskatego ukasza- z calym szacunkiem ukasz :-P
  dziadek masz rację nie liczy się wielkość, lecz chęć do pracy i dziejowa sprawiedliwość. nie efektywność, bo mamy przykład efektywnych pseudoekologow, którzy zasiali trawę nawet jej nie kosza, a ino dopłaty trzepia. liczy się efektywność pracy, mnie zawsze uczono, że chłop na wsi musi pracować aby żyć, jak nie chcesz pracować idź do pegeru- słynne czy się stoi czy się...
  dla mnie nie ma różnicy czy rozmawiam z krowiarzem który ma 3 krowy lub 300. jeśli jeden i drugi jest mądry to z nim godom, jeśli głupi to nie godom.
  ale u nas polaków główną cechą jest podział i walka - bidny chlopek vs bamber pis vs po, moher vs niemoher komunista vs antykomunista czarny vs czerwony żyd vs nieżyt.
  a jest tylko jedna polska.
  dziadek czy dziś, solidarnuchy są lepsi od komuchow? to nie komuchy, solidarnuchy są winni. winni są głupi i chciwi ludzie tego że żyjemy w takim bagnie
 • dziadek 2012-05-28 22:48:26
  Ukasz po wojnie jak Komuniści na bagnetach wprowadzali komunizm w{Polsce do pomocy wyszukiwali takich jak ty , którym powiedzieli,że nowy ustrój jest lepszy i takie niedouczone tłumoki pomogły żydo- komunie wprowadzić ustój . Nie liczy się wielkość tylko efektywność we wszystkim również w seksie,łącznie z twoim penisem , cóż że będziesz miał wielkiego jak nie potrafisz zadowolić partnerki . Cóż ,że będziesz miał wielkie gospodarstwo jak nie utrzymasz rodziny J.B brawo
 • JohnyBravo 2012-05-28 22:17:16
  Każdy może robić co chce i ja pracuje ile chce i mam się dobrze a najbardziej jestem dumny, że pracuje na pół miesiąca i nie dałem się zagnać do roboty jak dzika świnia.
  Dla mnie największą podłością w tym kraju jest to, że najwięcej podatków płacą ludzie co zarabiają po 1500-2000 zł bo ich opodatkowanie relatywne dochodzi do 50%
 • arszczecin 2012-05-28 22:09:27
  widzisz jest różnica ja nie krzycze jaki ja jestem bogaty, a nie stać mnie na zus. :-P
  jest takie rosyjskie przysłowie ciszej jedziesz dalsze budziesz...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!