Czeski minister rolnictwa Peter Bendl po spotkaniu ze Stanisławem Kalembą powiedział, że informował go o niezadowoleniu z dotychczasowej wzajemnej współpracy. Kalemba podkreślał, że jest przekonany, iż zostanie ona wzmocniona.

- Chcemy jednak, by dzisiejszy dzień stanowił przełomową datę we wzajemnej komunikacji na rynku żywnościowym - podkreślił Bendl.

W poniedziałek Kalemba spotkał się w Pradze z czeskim ministrem rolnictwa Peterem Bendlem. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Po spotkaniu obaj ministrowie podpisali komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości żywności.

"Organy nadzoru funkcjonujące w dziedzinie kontroli żywności będą współpracowały w duchu obowiązujących europejskich przepisów prawnych i będą sobie nawzajem przekazywać wszystkie niezbędne informacje prowadzące do zapobieżenia wyprowadzaniu zdrowotnie wadliwej lub złej jakości żywności na rynek w obu państwach. Do takiej wymiany informacji wykorzystywany będzie przede wszystkim Europejski System Szybkiego Ostrzeżenia dla Żywności i Pasz (RASFF) lub inne formy wzajemnej komunikacji" - czytamy w komunikacie.

Uzgodniono również, że media będą powiadamiane dopiero wówczas, jeżeli wynik kontroli urzędowej nie będzie wzbudzał żadnych wątpliwości.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej w Pradze, zorganizowanej po poniedziałkowym spotkaniu, że polska żywność spełnia wszystkie unijne normy, podobnie jak żywność czeska. Dodał, że przypadki nieprzestrzegania norm zdarzają się we wszystkich krajach UE, a ich liczba w Polsce oraz w Czechach nie odbiega od średniej unijnej.

- Jestem przekonany, że nasza wzajemna współpraca zostanie wzmocniona - powiedział minister.

Kalemba uważa, że w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności powinny kontaktować się bezpośrednio ze sobą i wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Podkreślił, że inspekcje sanitarne lub weterynaryjne powinny mieć możliwość kontroli zakwestionowanego produktu.

- Strona czeska jest otwarta na współpracę. Temat jakości żywności to dla nas sprawa priorytetowa  - powiedział na konferencji Bendl. Podkreślił, że nie ma nagonki na polską żywność. - Dbamy o jakość i bezpieczeństwo żywności dla naszych konsumentów. Ten cel przyświeca zarówno Czechom, jak i Polakom - zapewnił. Dodał również, że strona polska i czeska będą dążyły do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w sprawie jakości żywności.