PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Porozumienie KE-Mercosur może zagrozić unijnemu rolnictwu

Porozumienie KE-Mercosur może zagrozić unijnemu rolnictwu Fot. pixabay

Autor: PAP

Dodano: 17-02-2018 08:41

Tagi:

Negocjowane między Komisją Europejską a krajami Ameryki Południowej (Mercosur) porozumienie ws. handlu może negatywnie wpłynąć na unijne rolnictwo, jak również na branżę spożywczą - uważa dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.Jak mówił negocjacje w zakresie porozumienia o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej trwają już długo, z dosyć dużymi przerwami, ale teraz jest wyrażona wola po stronie Komisji Europejskiej jak i stronie tych krajów głównie ze strony Brazylii, żeby te negocjacje zakończyć jak najszybciej.

Mercosur - to międzynarodowa organizacja gospodarcza utworzona przez Argentynę, Brazylię Paragwaj i Urugwaj na mocy Traktatu z Asunción z 1991 roku.

- Jednak problemy, które wynikły podczas tych negocjacji nie zostały rozwiązane, a dotyczą one głównie produkcji rolno-spożywczej, wpływu importu surowców rolnych z m.in. Brazylii i Argentyny na unijny rynek - zaznaczył Gantner. Dodał, że kraje te są dużymi producentami żywności, a więc wszelkie nieopatrzne decyzje, które mogą otworzyć rynek UE, mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla unijnego rolnictwa, a także dla polskiego.

Zaznaczył, że takie obawy wyrażają nie tylko Polacy, ale także Francuzi, którzy podkreślają, że istotna jest w tej umowie zasada wzajemności w wymianie handlowej i uznawanie wszystkich zasad bezpieczeństwa żywności takich jak dobrostan zwierząt czy wysoki standard produkcji.

- My - jako Polska - możemy obawiać się tej umowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o produkcję wołowiny. Wprowadzenie dodatkowych partii tego mięsa na unijny rynek grozi załamaniem się cen w UE i poważnymi konsekwencjami dla wszystkich hodowców - zaznaczył Gantner.

90 proc. eksportowanej wołowiny Polska sprzedaje na unijnym rynku. Niedawno unijni negocjatorzy zgodzili się zaś na zwiększenie kontyngentu importu wołowiny do UE z 70 tys. do 99 tys. ton. Propozycję tę oprotestowali m.in. hodowcy bydła w UE, a także w Polsce.

Dyrektor zwrócił uwagę, że kraje Mercosuru są także poważnymi producentami cukru i bioetanolu. Tańszy cukier z Brazylii wytwarzany z trzciny cukrowej może zdestabilizować produkcję cukru w UE produkowanego z buraków cukrowych, a to chyba nie jest w interesie Unii.

Według Gantnera, Polska praktycznie ma niewielki wpływ na rozmowy KE-Mercosur. "Jakieś konsultacje się toczą, ale właściwe nikt nie bierze w nich udziału. Prawdopodobnie będzie to tak, że najpierw doprowadzi się do jakiś uzgodnień, a dopiero potem zainteresowani zostaną powiadomieni o przyjętych rozwiązaniach" - powiedział. Dodał, że podobnie było przy umowie KE-CETA, która dotyczyła handlu z Kanadą.

Gantner zauważył, że "teoretycznie" umowa KE-Mercosur ma być korzystna dla KE. Unia wydaje 4,5 mld euro na same cła związane z eksportem do krajów Ameryki Południowej, ich zmienienie więc zmniejszyłoby te wydatki, ale sprawa polega na policzeniu faktycznych korzyści, bo część ceł nadal będzie obowiązywała, gdyż rynek nie będzie całkowicie otwarty - argumentował Gantner. Jak mówił przy uwzględnieniu, że wiele towarów wpłynie na rynek unijny i może spowodować zakłócenie cen surowców rolnych, to trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to się opłaca.

Przedstawiciel byłego Ministerstwa Rozwoju (obecnie jest to w kompetencjach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii), który reprezentuje Polskę w kwestiach handlowych w instytucjach unijnych, kilka tygodni temu zapewnił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że na bieżąco monitoruje przebieg negocjacji oraz opracowuje szczegółowe postulaty do prezentacji w dyskusji wewnątrz Unii.

Wyjaśnił, że przy formułowaniu postulatów, resort uwzględnia interesy polskich producentów żywności starając się o niedopuszczenie do nadmiernej liberalizacji stawek celnych we wrażliwych sektorach rolnictwa, zwłaszcza w umowach z partnerami, którzy są poważnymi światowymi producentami i eksporterami produktów rolno-spożywczych, np. dotyczy to negocjacji z Mercosurem.

Zaznaczył, że Polska zabiega o uwzględnienie odmiennych standardów produkcji rolnej, które są stosowane w Unii, które przekładają się na wyższe koszty produkcji w UE, ale także na wyższe standardy bezpieczeństwa żywności. Dodał, że przedstawiane są także postulaty, które ograniczałyby bariery, na jakie napotykają polscy eksporterzy. Istotne są zwłaszcza zapisy, dotyczące uproszczenia i przyspieszenia weterynaryjnych i fitosanitarnych procedur dostępu do rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • waldekER 2018-02-18 22:06:37
  @ Montezuma, Ty masz poziom (?) mierny gimbusie ? Naprawdę ?
  1. «partykuła, za pomocą której mówiący, chcąc przekonać kogoś o słuszności swojego sądu, potwierdza jego prawdziwość, np. Naprawdę nie wiem.»
  2. «partykuła wyrażająca zdziwienie lub niedowierzanie, np. Czy ty naprawdę myślisz, że ci uwierzyłam?»
 • Montezuma 2018-02-18 21:07:51
  @waldekER
  A coś do rzeczy masz do napisania, czy poświęciłeś tyle czasu i energii żeby napisać NIC? A tak szczerze to myślisz że kogoś na prawdę obchodzą twoje wrażenia nt. moich wpisów? Popisz z kimś na swoim poziomie.
 • waldekER 2018-02-18 20:51:09
  ZMarnowałem pół godziny czasu , baca i ini nie szkoda Wam czasu na ten chłam (hłam ?) nawiedzonego przez proroków Montezumy ? widać , ze siedzi całą nie3dziele przy komputerze i wypisuje głupoty. Nawet nie będę poprawiał swoich błędów , szkoda czasu.
 • Montezuma 2018-02-18 20:39:10
  @123
  Jakieś argumenty, czy tak po prostu wrzuciłeś prostaku swoje gówno w wentylator.
 • vika 2018-02-18 19:57:01
  Kto nadaje sobie przydomek Montezuma czyli władca Azteków , niezdecydowany, ulegający presji proroctw ?
 • 123 2018-02-18 19:32:29
  @Montezuma, Jest pan ofiarą PRL, sierota po komunie, typowy homosovieticus. Mimo zmiany na PIS , nadal jesteś człowieku sierotą typowy homosovieticus.
 • Montezuma 2018-02-18 18:25:31
  @n-l
  Proszę wybaczyć, ale nie zamierzam z panem dyskutować. Pan powtrza jakieś bzdury. W Stanach są ludzie, którzy wierzą, że światem rządzą Reptalianie. Sądzę, że nikt pana nie przekona, że świat wygląda inaczej niź przedstawiała to komunistyczna propaganda. Jest pan ofiarą PRL, sierota po komunie, typowy homosovieticus.
 • n+l 2018-02-18 16:52:58
  @Montezuma , pierwsza część wpisu "nie przeszła". Krótko: bankructwo i upadłość należy do systemu ekonomiczno - gospodarczego obowiązującego w gospodarkach
  kapitalistycznych i zbliżonych do kapitalizmu (nie należy do swery obyczaju , ani moralności. Takie rozumienie jest zawaarowane dla suwerena czyli dla "prostego ludu " . Doprowadzenie Polski do czasowej (bieżącej)m niewypłacalności było gigantycznym przedsięwzięciem głownie Międzynarodowego Funduszu Walutowego przeprowadzonego z istotnym udziałem ogromnej liczby Polaków (opozycji demokratycznej , kim ona by nie była ) oraz moralnego przywódcy - JP II , współdziałającego ,wrogo wobec polskich obywateli , z prezydentem USA. . Przy okazji taka refleksja : czy to była współpraca przeciwko Polsce ? Dlaczego - po obaleniu poprzedniego ustroju- USA zaprzestały przysyłania do Polski pszenicy i kukurydzy po cenach wykańczających naszą produkcje zbożową ? Firmy amerykańskie przysyłały tyle mrożonego kurczaka, ze 6300 polskich drobiarzy - zbankrutowało (ponieważ polski ustawodawca ustalił, że rolnikom (w tym drobiarzom) nie będzie przysługiwało prawo do upadłości i naprawy (czyli obniżenia długów) . Jak być może wiesz ; aktualnie rolnicy są objci prawem upadłościowym chociaż w dalszym ciągu na warunkach bankructwa.
 • n-l 2018-02-18 16:26:26
  c. @Montezuma, Zatem państwo polskie nie zbankrutowało , stało się niewypłacalne ,. z tego powodu wstąpiło do procedury naprawczej (posiadało majątek ale nie posiadało zdolności do bieżącego regulowania zobowiązań (ponieważ JP II wraz z Reganem ustalili , że w ten sposób odbiorą władze "komunistom" i wyrwą Polske z wpływów zZSRR). Międzynarodowy Fundusz Walutowy przysłał do Polski 140 swoich pełnomocników (w tym ponad 40 Polaków) by oni ustalili , jakim majątkiem i rynkiem - Polska - może spłacić długi wobec Państw i przedsiębiorców , którzy zainwestowali w Polsce. Dalej to już wiesz co się. działo . a jak nie pamiętasz , to Ci przypomnę walkę Pawlaka o "odsuniecie zagranicznych łap " od 500 najlepszych przedsiębiorstw w Polsce .
  Wątek osobisty : dopiero w 98 r zorientowałem się , że dbając o tzw. dobro ogółu jestem ciążki frajer . Gdybym zaczął dbać "o swoje " wcześniej - dzisiaj - mógłbym kupić niezłą wieś (z jej wszystkim zasobami) , a nie tylko jej 1/5. Pozdrawiam. Pisujesz często więc może przyda Ci się ta refleksja naocznego świadka.
 • Montezuma 2018-02-18 14:51:34
  @n-l
  Nie wiem do kogo pan swój wpis adresował, ale podziwiam za szczerość. I za nic poza tym. Na prawdę nie ma się czym chwalić. Właśnie przyznał pan, że pan i pana rodzina, mieliście udział w doprowadzeniu tego kraju do bankructwa w latach 80tych XX wieku. Poczytaj pan o długu jaki przez PRL nie został spłacony Japończykom. Co do ograniczenia analfabetyzmu na wsiach to zgodzę się, że komuna w pewnym zakresie przyczyniła się do jego ograniczenia, co pozwoliło dużej części chłopstwa się emancypować. Ale tylko albo aż tyle to społeczeństwo zawdzięcza PRLowi.


ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.239.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!