Komisarz ds. Rolnictwa, Phil Hogan, powiedział, że z zadowoleniem przyjął tę umowę, która ułatwi handel między UE a Norwegią. Zapewni to więcej możliwości rynkowych dla naszych producentów z UE i przyczyni się do kontynuacji naszego unijnego eksportu produktów rolno-spożywczych. Unia Europejska jest eksporterem żywności rolno-spożywczym na świecie o numerze 1 na świecie z 130 miliardami dolarów eksportu w 2016 r.

UE i Norwegia są sygnatariuszami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG z 1992 r.), Które przewiduje swobodny przepływ towarów, z wyjątkiem produktów rolnych i produktów rybołówstwa. Artykuł 19 Porozumienia EOG przewiduje, że strony będą przeanalizować wysiłki na rzecz dalszego zmniejszenia wszelkich barier w handlu w sektorze rolnym.

Porozumienie osiągnięte po dwóch latach negocjacji umożliwi wzajemny bezcłowy dostęp do 36 linii taryfowych, w tym na przykład różnych typów żywych roślin, kukurydzy paszowej, różnych jagód i napojów fermentowanych, takich jak cydr gruszkowy (perry) i cydr.

W odniesieniu do produktów takich jak mięso, nabiał, zboża, warzywa i rośliny ozdobne Norwegia udzieli kontyngentów taryfowych UE. W szczególności zaoferuje w sektorze mięsnym dodatkową kwotę 1600 ton wobec mięsa wołowego i mniejszych kwot dla mięsa kurcząt i kaczek, wieprzowiny, szynek i kiełbas. W sektorze mleczarskim Norwegia otworzy kolejną kwotę 1200 ton na ser. Jeśli chodzi o pozostałe sektory, Norwegia zapewni dodatkowe otwarcie rynkowe roślinom ozdobnym, kukurydzy i sałacie.

UE odwzajemni się poprzez otwarcie 700-tonowego kontyngentu na różne rodzaje mięsa kurczaka, konserwowane mięso i podroby. W sektorze mleczarskim UE zaproponuje Norwegii kwoty na albuminę mleka w proszku i produkty serwatkowe. Ponadto Norwegia mogłaby skorzystać z kwot dla świeżo ciętych kwiatów i chipsów ziemniaczanych. UE zapewni również Norwegii dostęp do rynku bezcłowego w odniesieniu do niektórych typów paszy dla zwierząt, otrębów, śruty i innych pozostałości przemiału zbóż.

Umowie zostanie nadana odpowiednia procedura prowadząca do jej przyjęcia i podpisania przez Radę UE, następnie zatwierdzenia przez Parlament Europejski i wejścia w życie. Stanie się tak, gdy obie strony wypełnią wszystkie niezbędne kroki.

Eksport produktów rolnych z UE do Norwegii stale rośnie w ciągu ostatniej dekady, a jego wartość niemal się podwoiła do 2,5 mld euro. Norwegia jest importerem netto produktów rolnych w bilansie handlowym z UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!