Bieżąca współpraca dwustronna polsko-czeska, a w szczególności kwestie związane z polską żywnością były tematami rozmowy wiceministra spraw zagranicznych Bogusława Winida z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej Milanem Sztechem i grupą czeskich senatorów.

Jak poinformowało wieczorem Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas spotkania poruszono również aktualne zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej.

Sztech zaznaczył, że Polska potrafi bronić własnych interesów oraz procesów integracyjnych w Unii Europejskiej. Obie strony podkreśliły, że Polskę i Czechy łączą bardzo dobre stosunki dwustronne, nie tylko na najwyższych szczeblach. Świadczą o tym planowane w najbliższym czasie wizyty czeskiego prezydenta i premiera w Polsce, ale również spotkania na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej, o czym mówili senatorowie z regionu Zaolzia.

Wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid, podczas rozmowy z czeskimi senatorami zwrócił uwagę na potrzebę dialogu służb obu krajów na temat nagłośnionego w Czechach tzw. problemu polskiej żywności. - Podczas rozmowy podkreślono, że polska żywność jest dobrej jakości, a problem dotyczy tylko jednostkowych przypadków - napisano w komunikacie.

Na konferencji prasowej pod koniec marca br. wiceprzewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej Andrzej Gantner, który jest jednocześnie dyrektorem generalnym Polskiej Federacji Producentów Żywności, poinformował, że w Czechach prowadzona jest negatywna kampania dotycząca jakości polskiej żywności, która ma na celu wyeliminowanie naszych produktów z tego rynku. - W Czechach nie mówi się, że konkretny produkt jest zły, mówi się o całej polskiej żywności - podkreślił Gantner.

Mówił wówczas, że Czesi postulują wprowadzenie zakazu importu żywności z Polski. Argumentują oni, że system bezpieczeństwa w danym kraju nie spełnia wymagań unijnych. Podkreślił, że nie ma żadnym państwie idealnego systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów, a polskie służby spełniają normy przyjęte w UE. Dodał, że o sprawie została poinformowana UE.

Gantner podano zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie w Polsce nie zdarzyła się afera żywnościowa, która narażałaby życie lub zdrowie konsumentów, podczas gdy w Czechach kilkanaście osób zmarło z powodu sprzedaży alkoholu skażonego metanolem.