Zatem w drugim tygodniu czerwca br. Rada ds. Środowiska wezwała Komisję do wytłumaczenia się z tego faktu. Działania miały obejmować 3 elementy: zZanieczyszczenie materiału siewnego GMO (ustalenie progów zanieczyszczeń), kryteria społeczno-ekonomiczne wprowadzania GMO (raport KE), monitorowanie odmian GMO już wprowadzonych w UE.

Zgodnie z wezwaniem Komisja powinna przedłożyć do czerwca roku raport nt. skutków wprowadzania GMO na sytuację społeczno-ekonomiczną w UE. Przedstawiciel KE Connie Hadegaard potwierdziła opóźnienie i zapowiedziała, że raport będzie gotowy we wrześniu lub październiku.

Kwestie poprawy oceny ryzyka dla środowiska stosowania GMO  jest wg Komisji opracowywana i wkrótce (na podstawie punktu widzenia różnych państw) raport będzie opublikowany.

Jeśli chodzi o obecność zanieczyszczeń GMO w materiale siewnym, to KE dalej pracuje nad tą kwestią (jeszcze na początku maja br. komisarz Dalli stał na stanowisku, że zasada zera tolerancji dla nieautoryzowanego GMO będzie utrzymana).

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!