Według policji w demonstracji wzięło udział ponad dwa tysiące ludzi, zdaniem organizatorów - 5 tys.

Uczestnicy protestu żądali zmiany wspólnej polityki rolnej (WPR), obejmującej całość działań w sektorze rolnictwa, leśnictwa, uprawy winorośli oraz ogrodnictwa. Nieśli transparent z hasłem: "Zmieńmy kurs, zmieńmy WPR".

Przywódca protestujących alterglobalistów Jose Bove ocenił, że "obecna WPR jest nie do przyjęcia, ponieważ niszczy zatrudnienie na wsi i sprawia, że rolnictwo jest sprzeczne z interesami konsumentów w kategoriach jakości, a także niszczy środowisko".

Wśród protestujących byli Austriacy, Hiszpanie, Włosi i delegacja niemieckich producentów mleka, domagających się "sprawiedliwych cen".

"Ceny mleka są za niskie. Chcemy zmienić prawodawstwo europejskie, aby uzyskać sprawiedliwe warunki na rynkach produktów mleczarskich" - powiedziała bawarska producentka mleka Brigitte Taffertshofer.

Delegacja sześciu rolników i działaczy francuskich, angielskich, włoskich i niemieckich została przyjęta przez francuskiego ministra rolnictwa Michela Barnier. Wręczyli mu petycję i apel do rządów UE o "reorientację całości obecnej polityki rolnej, tak by odpowiedzieć na potrzeby obywateli".

W poniedziałek i wtorek w Annecy na południowym wschodzie Francji obradować będzie 27 ministrów rolnictwa, by zapoczątkować "wielką, dogłębną debatę o przyszłości WPR po 2013 roku".

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!