PRZEGLĄD PRASY: Obowiązująca od 2006 r. ustawa zakazuje handlu nasionami GMO. W praktyce uniemożliwia sianie takich roślin na polach. Jest to niezgodne z unijnym prawem. Rolnicy opowiadają się za dopuszczeniem upraw genetycznie modyfikowane rzepaku – pisze Magdalena Kozmana. .

Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita", pod koniec roku Mazowiecka Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem o uchylenie zakazu dla GMO w Polsce. Krajowa Rada Izb Rolniczych przekaże ten wniosek do Ministerstwa Rolnictwa..

Minister rolnictwa Marek Sawicki w kwestii upraw polnych GMO nie opowiada się za zmianą obecnej polityki.

Podwyżka cen produktów rolnych w ostatnim roku stała się argumentem dla zwolenników upraw GMO. Podczas targów Grune Woche, które jeszcze do piątku trwają w Berlinie, okazał się to jeden z najgorętszych tematów. Publiczne wypowiedzi o tym, że Unia Europejska nie powinna w kwestii GMO pozostawać za innymi krajami, wywoływały aplauz.

Według ministrów rolnictwa Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy i Turcji, uczestniczących w sobotnim forum o drożejących surowcach rolnych, najważniejsze w najbliższych latach będzie zwiększenie plonów w rolnictwie. Można tego dokonać tylko przez intensyfikację produkcji, postęp naukowy i znaczne zwiększenie inwestycji na wschodzie Europy i w Azji.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Podobał się artykuł? Podziel się!