Został opublikowany nowy unijny program pracy w zakresie badań 2014-2015 w ramach programu Horyzont 2020 oraz otwarcia przetargu na projekty badawcze.

Program ten pozwoli rolnikom i spółdzielniom rolniczym na pełne zaangażowanie się we wszystkie etapy projektu, przez co wzrośnie ich wkład w badania i innowacje.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział, że program pracy obejmuje inicjatywy wspierające oddolne innowacje w rolnictwie, w szczególności poprzez zastosowanie podejścia praktycznego, jak np. sieci tematyczne czy projekty obejmujące wiele podmiotów. Dzięki obydwu typom projektów europejskie partnerstwa innowacyjne (EPI) będą mogły odnieść
sukces.

Copa-Cogeca w pełni popiera tę zmianę podejścia, gdyż teraz nacisk kładzie się na potrzeby i praktyczne rozwiązania, co wpłynie na wzrost innowacji w rolnictwie. Pozwoli to na stworzenie nowego pokolenia dysponującego wiedzą oraz wzmocni konkurencyjność europejskich gospodarstw i przedsiębiorstw spożywczych, gdyż ich pracownicy będą posiadać wiele przydatnych umiejętności. Należy zamknąć lukę pomiędzy nauką i praktyką oraz upewnić się, że propozycje odpowiadają potrzebom, problemom i możliwościom użytkowników końcowych. Ze względu na zbliżający się termin składania projektów obejmujących wiele podmiotów, który upływa 12 marca 2014 r., należy już rozpocząć współpracę.

Pesonen dodał również, że Copa-Cogeca zaangażowała się w aktywne wsparcie organizacji członkowskich w ramach projektu Horyzont 2020. Jej zdaniem członkowie skorzystają na tym nowym podejściu, które pozwoli na pełne zaangażowanie rolników i spółdzielni rolniczych we wszystkie etapy projektów. Cieszymy się, że dyrekcje generalne ds. badań i rolnictwa wspólnie będą szukać rozwiązań dla wyzwań społecznych jak bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo oraz biogospodarka.

Podobał się artykuł? Podziel się!