Na wtorek zaplanowana jest sesja plenarna we Wrocławiu, na której zostanie omówiona tzw. zielona księga - dokument opublikowany w lipcu przez Komisję Europejską, dotyczący działań promocyjnych i informacyjnych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki, powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że każda prezydencja organizuje nieformalne spotkania, które mają na celu pokazanie ministrom z innych krajów jej rolnictwa. Dodał, że jest to dobra okazja do podyskutowania "bez krawatów" o bieżących rolniczych problemach.

Sawicki powiedział, że we wtorek odbędą się dwa ważne spotkania. Oprócz sesji plenarnej przewidziane jest też spotkanie trójstronne - Sawicki, unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos i szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro. Na tym spotkaniu politycy chcą uzgodnić sposób dyskusji nad pakietem legislacyjnym dotyczącym reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Jak ujawnił minister rolnictwa, chce on, by była to dyskusja wielopłaszczyznowa. W pierwszej kolejności udział w niej mieliby wziąć eksperci rolniczy, którzy omówiliby wpływ propozycji Komisji Europejskiej na przyszłość rolnictwa. Zdaniem Sawickiego w drugim etapie dyskusji powinni uczestniczyć organizacje przetwórców i rolników, a więc organizacje branżowe i związkowe. Dopiero w ostatniej kolejności - według ministra - o sprawach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. mogą rozmawiać politycy.

- Wierzę, że wtedy jesteśmy w stanie uczynić nową unijną politykę rolną - rozwojową. Taką, która może być źródłem wzrostu gospodarczego dla całej Europy - powiedział Sawicki.

WPR po 2013 roku - taki dokument zostanie przedstawiony przez komisarza Ciolosa 12 października. Minister zapowiedział, że ponownie Ciolosowi zostanie przedstawiona propozycja całodniowej debaty o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, w której wzięliby udział ministrowie, parlamentarzyści i politycy. - Taka dyskusja mogłaby się odbyć w pierwszej dekadzie listopada w Parlamencie Europejskim - ocenia Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!