- Chcę pokazać moim unijnym kolegom, jak piękne i bogate jest nasze rolnictwo, jak dobra jest nasza żywność produkowana na bazie rodzimych surowców wytwarzanych w zgodzie z naturą i w poszanowaniu środowiska - powiedział Marek Sawicki witając unijnych ministrów rolnictwa, a także komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa i przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro. I choć głównym tematem rozmów była promocja unijnych produktów rolno-żywnościowych w Unii Europejskiej i na rynkach światowych, to jak się okazuje ministrowie rolnictwa z krajów wspólnoty sporo czasu poświęcili także gorącemu tematowi unijnych dopłat dla rolników.

- Ponad 20 ministrów rolnictwa już w marcu orzekło, że dotychczasowy podział unijnych środków nie jest sprawiedliwy. Większość podziela nasze zdanie, ale dopiero teraz rozpoczynamy debatę - mówił w programie „Minęła dwudziesta" minister Marek Sawicki.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi wielokrotnie podkreślał, że fakt, czy polscy rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty w wysokości tych, które dzisiaj dostają Niemcy, czy Francuzi - zależeć będzie od tego, kto w imieniu polskich rolników będzie negocjował. - Jeśli będą negocjować politycy PSL, tacy jak Kalinowski i ja - to jest szansa, aby dopłaty były sprawiedliwe - zapewniał Sawicki. - Silniejsze PSL po wyborach, to silniejsza siła przetargowa w pertraktacjach z Unią Europejską - wielokrotnie podkreślał minister rolnictwa.

Marek Sawicki zwrócił uwagę na fakt, że należy pamiętać, iż mniejsze dopłaty od Polski mają dzisiaj Hiszpanie, Portugalczycy, czy Brytyjczycy. - Nie można przesuwać tylko słupków, tym zetniemy, tamtym dodamy. Trzeba wypracowywać nowe kryteria. To, co działo się we Wrocławiu wskazuje na to, że większość ministrów jest za nowymi rozwiązaniami. Wyrównanie poziomu płatności to mój główny cel - mówił minister. Marek Sawicki dodał, że choć Francja i Niemcy będą bronić swoich stanowisk w sprawie dopłat unijnych - to Polska powinna przekonać te kraje do konieczności reform.

Podobał się artykuł? Podziel się!