Sawicki poinformował w środę, że przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim Paolo De Castro z zadowoleniem przyjął jego propozycję podczas wtorkowej wideokonferencji. Całodniowa debata nad Wspólną Polityką Rolną ma się odbyć w pierwszej połowie listopada w PE.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział, że na początku października Komisja Europejska ogłosi propozycje dotyczące polityki rolnej UE po 2013 r.

- Chcemy, by taka debata odbyła się po prezentacji pakietu przez KE i Ciolosa i po pierwszej dyskusji w gronie unijnych ministrów rolnictwa, która będzie miała miejsce 20 października podczas Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Brukseli - powiedział Sawicki.

Ma to być pierwsze spotkanie, na którym przedstawiciele Rady oraz Parlamentu Europejskiego będą wspólnie dyskutowali o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. - Chcę, byśmy podczas tej debaty dokonali oceny pakietu i zaproponowali kierunki dyskusji na przyszłość - stwierdził Sawicki.

Minister zaproponował też w rozmowie z De Castro, by we wrześniu odbyło się spotkanie z szefami grup politycznych komisji rolnictwa PE, na którym przedstawi harmonogram prac nad Wspólną Polityką Rolną na przyszły rok.

Sawicki do zagadnień, nad którymi powinny toczyć się prace, zaliczył m.in.: reformę Wspólnej Polityki Rolnej, tzw. pakiet jakościowy (chodzi np. o określenie warunków kontroli produktów żywnościowych) oraz tzw. pakiet mleczny (ma rozstrzygnąć m.in. czy potrzebne w UE jest limitowanie produkcji mleka).

Wyjaśnił, że w zamyśle takich spotkań jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Radą UE i PE, gdyż zgodnie z Traktatem Lizbońskim decyzje podejmują wspólnie te dwa gremia. Ich celem ma być wypracowanie najlepszych rozwiązań dla unijnej polityki rolnej.

Szef resortu rolnictwa zapytany, czy będzie poruszać sprawę stosowania w Unii organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), odpowiedział, że chce podjąć taki temat. Skoro jednak są pewne obawy i w Polsce nie ma akceptacji dla uprawy roślin transgenicznych, to należy podjąć próbę zmiany europejskiego prawa - tłumaczył. Dodał, że tych spraw nie można jednak rozpatrywać w trybie pilnym, wymaga to dyskusji strony społecznej i świata nauki.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że przy okazji nieformalnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) (11-13 września we Wrocławiu) zaplanowano specjalne trójstronne spotkanie z De Castro oraz Ciolosem. "Będzie miało ono charakter nieoficjalny, prawdopodobnie odbędzie się 12 września wieczorem" - zaznaczył.

Minister przypomniał, że w marcu podczas podpisywania konkluzji na zakończenie węgierskiej prezydencji po raz pierwszy zostało wpisane do oficjalnych dokumentów, że Francja i Niemcy zgodziły się na odejście od historycznych tytułów do dopłat bezpośrednich i na konieczność wyrównania poziomu tych płatności. Zapis, że ma to być stopniowo nie oznacza, że ma trwać wiecznie. A w jakim tempie, zależy od wzajemnej aktywności - zauważył Sawicki.

- Dla wypracowania koncepcji WPR potrzebujemy spokojnej europejskiej debaty, nie możemy wykrzykiwać +wyrównanie albo śmierć+, trzeba przekonać do naszych racji - podkreślił.

Sawicki poinformował, że część unijnych ministrów rolnictwa przyjedzie do Polski dzień wcześniej, przed rozpoczęciem nieformalnej Rady we Wrocławiu, na otwarcie międzynarodowych targów żywności Polagra w Poznaniu. M.in. ma tam być Ciolos i De Castro. Dodał, że wielkim wyróżnieniem będzie obecność prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. - To pokazuje, jak cenione jest polskie rolnictwo, a zabiegi dyplomatyczne ministerstwa rolnictwa są skuteczne - podkreślił. Podobał się artykuł? Podziel się!