W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miała mrożona wieprzowina (42 proc.) i podroby (32 proc.), których wyekspediowano odpowiednio o 3 proc. i 6 proc. mniej niż przed rokiem.

Z uwagi na obniżenie pogłowia trzody chlewnej w UE, wysyłki żywca były o ponad połowę niższe, spadł również wywóz świeżego mięsa (-10 proc.). Wyższy był natomiast eksport kiełbas i przetworów (+5 proc.) oraz smalcu (+4 proc.).

Najwięcej produktów z sektora wieprzowiny sprzedały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Francja i Holandia. Większość głównych eksporterów unijnych zanotowała spadki wywozu, z wyjątkiem Polski i Wielkiej Brytanii.

Co ważne, w tym roku zmieniła się nieco struktura geograficzna unijnego eksportu – wzrosły dostawy do Chin (+43 proc), Japonii (+7 proc.), na Filipiny (+35 proc.) i do Australii (+15 proc.).

Obniżyła się natomiast sprzedaż do Rosji (-10 proc. do 236 tys. ton),
głównego odbiorcy, a także do Hongkongu (-31 proc.), do Korei Płd. (-50 proc.), na Ukrainę (-11 proc.) i Białoruś (-34 proc.). Wywóz do krajów azjatyckich stanowił prawie połowę całkowitego eksportu.

W okresie od stycznia do kwietnia br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 12 tys. ton
żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby (47 proc.) i mięso mrożone (42 proc.). Podobał się artykuł? Podziel się!