- Wyraźnie widać wpływ nieuczciwych praktyk prowadzących do nadużyć na rolnictwo. Dlatego pochwalam inicjatywę kontynuowania prac Forum Wysokiego Szczebla w celu znalezienia rozwiązań na te problemy - mówił sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

- W sytuacji w której rolnicy stawiają czoła wysokim kosztom produkcji, których często nie odzyskują w cenach rynkowych, kluczowe znaczenie ma znalezienie rozwiązania pozwalającego zwalczać nieuczciwe praktyki i nadużycia - zaznaczył.

Jak poinformował, jego zdaniem jest to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej biorąc pod uwagę nierówny układ sił w łańcuchu żywnościowym oraz kurczące się dochody rolników.

- Jesteśmy przekonani, że dobrowolne podejście powinny uzupełniać ramy prawne. System mieszany, w którym dobrowolne kodeksy byłyby poparte przepisami definiującymi niesprawiedliwe praktyki i nadużycia może przyczynić się do lepszego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności. Problemu dotyczącego całego łańcucha żywnościowego, jakim są nieuczciwe praktyki prowadzące do nadużyć nie da się rozwiązać półśrodkami. Dlatego apeluję do Komisji, by podjęła wyraźne kroki w kierunku opracowania przepisów na szczeblu UE, które odnosiłyby się do nieuczciwych praktyk handlowych. Należy poprawić słabą pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym - dodał Pesonen.

Podobał się artykuł? Podziel się!