Na demonstracji przed ministerstwem ochrony środowiska, rolnictwa i rybołówstwa w Madrycie zebrało się 7-10 tys. tysięcy rybaków. Rozdali przechodniom za darmo 20 ton świeżych ryb, by uwrażliwić ich na problemy sektora. W strajku bezterminowym uczestniczyli w piątek wszyscy hiszpańscy rybacy.

Lider Konfederacji Hiszpańskiego Rybołówstwa Javier Garat powiedział, że rybacy "przechodzą najgorszy kryzys od 100 lat", gdyż ceny paliw w ciągu ostatnich 5 lat poszły w górę o 320 proc. "Żadna gospodarka nie da sobie z tym rady" - powiedział Garat w radiu Cadena Ser.

Podobny protest odbył się w Portugalii. Miejscowy rybacy zapewniali, że uczestniczy w nim cały sektor i "żaden kuter nie wyszedł w morze".

Szef syndykatu pracowników sektora rybackiego Antonio Macedo zapewnił, że "wielu rybaków zebrało się na giełdach rybnych, aby wyrazić swoje niezadowolenie".

Według danych ministerstwa rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa w Portugalii, bez Madery i Azorów, zarejestrowano 4879 kutry rybackie. W sektorze zatrudnionych jest 21 tysięcy ludzi.

Tymczasem francuscy rybacy i rolnicy od rana uczestniczyli w blokadach stacji benzynowych w centrum kraju. Zablokowano wszelkim jednostkom pływającym dostęp do portu w Hawrze, drugim co do wielkości we Francji. Na południowym wschodzie kraju rybacy zablokowali na kilka godzin dojazd do kilku rafinerii i magazynku naftowego w Fos-sur-Mer pod Marsylią. Rolnicy zablokowali natomiast 6 magazynów naftowych w środkowo-wschodniej części kraju.

Protestujący domagali się interwencji rządu w celu opanowania wzrostu cen paliw. Żądają m.in. obniżenia ceny benzyny przy pompie do 40 centów - z obecnych 70.

Szef resortu rolnictwa i rybołówstwa Michel Barnier zaapelował do pracowników sektora o zachowanie spokoju. Jak podkreślił, "nie ma potrzeby blokowania gospodarki, aby zostać wysłuchanym".

Ponad 10 tys. rybaków włoskich także wzięło udział w strajku. W wielu miejscach doszło do manifestacji, w innych rybacy wręczali petycje władzom lokalnym. "Strajk będzie trwał dopóty, dopóki nie przyjmie nas minister rolnictwa Luca Zaia" - zapowiedziała organizacja związkowa rybaków.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!