W Niemczech cały czas trwa debata, czy szczelinowanie hydrauliczne powinno być zabronione, czy też nie. Prawdopodobnie na pewien czas może zostać wprowadzone moratorium na wydobycie gazu niekonwencjonalnego albo gazu z łupków - powiedział szef niemieckiego Federalnego Instytutu Geologii i Surowców Naturalnych (Bundesanstalt fr Geowissenschaften und Rohstoffe).

Kuempel podkreśla, że choć dyskusja dotycząca zakazu dla szczelinowania hydraulicznego toczy się obecnie, technologia ta była wykorzystywana w Niemczech już ponad 50 lat temu. - Odwiercono ponad 300 otworów, a następnie przeprowadzono w nich szczelinowania hydrauliczne, by wydobywać tzw. gaz zamknięty (tight gas) - powiedział.

Jego zdaniem potencjał wydobycia gazu łupkowego w Niemczech jest ogromny, jeśli porównać go z rezerwami konwencjonalnymi. - Wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych w Niemczech z roku na roku spada, o 5-10 proc. Rozwiązaniem może być zastąpienie spadającego wydobycia poprzez stopniowe inwestycje w wydobywanie gazu łupkowego - zaznaczył.

Kuempel podkreśla jednak, że gaz z łupków w Niemczech potrzebuje większej akceptacji społecznej. - Większość społeczeństwa jest wobec niego sceptyczna. Ludzie obawiają się zanieczyszczenia wody środkami chemicznymi. Jest dużo dezinformacji w sprawie gazu łupkowego i trudno to przezwyciężyć. Musimy przekonać ludzi, zyskać ich zaufanie, wytłumaczyć im, że jest to bezpieczna technologia. To jednak zabierze trochę czasu. Rozwiązaniem byłyby demonstracyjne projekty, które moglibyśmy pokazać - powiedział.

Ekspert uważa, że przekonać społeczeństwo niemieckie może także sukces gazu łupkowego w Polsce. - Obserwujemy doświadczenia Polski. Jeśli sukces nastąpi, będzie to miało na pewno wpływ na postrzeganie gazu łupkowego w Niemczech - podkreślił.

Według informacji niemieckich służb geologicznych, największe złoża gaz łupkowego w tym kraju znajdują się w Dolnej Saksonii, w dolinie Renu i Północnej Westfalii.

W środę uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych partie niemieckie CSU/CSU i SPD uzgodniły, że Niemcy nie będą wydobywały gazu z łupków za pomocą szczelinowania do czasu całkowitego wyjaśnienia przez naukowców skutków tej metody, którą uznały za ryzykowną dla ludzi i środowiska. Wnioski o pozwolenie na wiercenia mają być rozpatrywane dopiero po rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących wpływu na gospodarkę wodną. Nowy rząd ma wkrótce po rozpoczęciu pracy opracować przepisy wzmacniające ochronę zasobów wodnych i wprowadzające kontrole skutków wydobywania gazu z łupków dla środowiska przed rozpoczęciem prac wydobywczych.