PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

UE: Będzie więcej zbóż

W czerwcowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła prognozy unijnej produkcji zbożowej – z 278,8 mln ton do 281,2 mln ton.Oznacza to zbiory o 1,2 proc. mniejsze niż sezonie 2011/’12 - informuje FAMMU/FAPA. Podniesiono przewidywane zbiory prawie wszystkich gatunków, w tym przede wszystkim pszenicy miękkiej – z 122,7 mln ton do 124,2 mln ton. Prognozowany bilans zbóż w Unii staje się mniej napięty, a to daje szanse na zniżki notowań zbóż po zbiorach – przede wszystkim gatunków paszowych. W przypadku pszenicy wiele zależeć będzie od kształtowania się prognoz globalnej produkcji, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów, a te jak na razie są niestety korygowane w większości w dół.

Strategie Grains poniosło także prognozę produkcji jęczmienia w UE – o 500 tys. ton do 53,3 mln ton. Dodatnich korekt dokonano dla Francji – o 300 tys. ton oraz w mniejszym stopniu dla Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i skandynawskich. Pozwoliło to na zrekompensowanie z nadwyżką spodziewanych strat w produkcji jęczmienia w dotkniętej suszą Hiszpanii.

Podwyższono przewidywaną wysokość zbiorów durum – 7,6 mln ton do 7,9 mln ton, przede wszystkim na spodziewaną poprawę plonowania tego gatunku w Hiszpanii i Włoszech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!