W kwietniowym raporcie francuska firma Strategie Grains po raz kolejny obniżyła przewidywaną wysokość tegorocznej produkcji w UE, do 126,8 mln ton, czyli aż o 4,3 mln ton w porównaniu do marca br. - informuje FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł.

Pszenica miękka i jęczmień, to dwie uprawy, które w największym stopniu ucierpiały w czasie mroźnej zimy. Dodatkowo negatywnie na zasiewy wpłynęła wiosenna susza odnotowana w niektórych krajach, a przede wszystkim w Hiszpanii i Portugalii. Największych cięć prognoz dokonano dla Francji i Niemiec – redukując prognozy o 1,3 mln ton w każdym z tych krajów.

Tegoroczne zbiory pszenicy we Francji prognozowane są obecnie na 34,79 mln ton, nieznacznie tylko więcej wobec 34,02 mln ton w ubiegłym roku. Przewidywana wysokość produkcji w Niemczech to 23,5 mln ton wobec 22,71 mln ton w zeszłym roku. Francuscy analitycy skorygowali także przewidywaną wysokość zbiorów pszenicy w Rumunii – o 900 tys. ton, Bułgarii – o 500 tys. ton oraz krajów centralnej Europy – o kolejne 400 tys. ton. Zredukowano również prognozę unijnego eksportu pszenicy w sezonie 2012/’13 – o 3 mln ton do 13,5 mln ton.

Wszystko wskazuje na to, że przez niekorzystne warunki pogodowe Unia zbierze mniej pszenicy niż w sezonie 2011/’12 (129,1 mln ton). Prawdopodobnie w niektórych rejonach konieczne będą przesiewy. Przypomnijmy, że na początku bieżącego roku prognozy zbiorów były znacznie bardziej optymistyczne – w wysokości 133,3 mln ton, tj. o 6,5 mln ton więcej niż w obecnych prognozach.

Czy obecna sytuacja podziała zwyżkowo na ceny? Nie można tego wykluczyć. Trzeba jednak podkreślić, że duży wpływ na ich kształtowanie wywierać będzie także sytuacja na rynku światowym. Obecne prognozy wskazują w dalszym ciągu na dobre zbiory pszenicy w skali globu.

Podobał się artykuł? Podziel się!