- Ta konferencja otwiera ostatni etap przygotowań do następnych wieloletnich ram finansowych, zajmą się tym liderzy unijni na spotkaniu w lutym - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie nowego wieloletniego budżetu w maju tego roku, ale jeszcze w styczniu na pierwszym spotkaniu kolegium komisarzy odbędzie się dyskusja na ten temat.

Rozpoczynająca się w poniedziałek dwudniowa konferencja "Kształtowanie naszej przyszłości. Projektowanie kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych" rozpocznie się od wystąpień Junckera, Oettingera oraz ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmara Gabriela. Głos Berlina w debacie o przyszłym wieloletnim budżecie będzie miał bardzo duże znaczenie, bo kraj ten jest największym płatnikiem netto do unijnej kasy.

Wewnętrzny think tank Komisji Europejskiej European Political Strategy Centre, który organizuje konferencję, zdecydował o zaproszeniu do pierwszej debaty o budżecie dla UE, złożonej z 27 państw, przedstawicieli tzw. starej Europy. I tak w panelu, w którym będzie prowadzona rozmowa o zasadach decydowania o rodzaju i wielkości wydatków budżetu UE, a także jak powinny wyglądać dochody, będą się wypowiadać: nowy szef eurogrupy (obejmie stanowisko 16 stycznia) minister finansów Portugalii Mario Centeno, minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan, minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau, a także sekretarz stanu niemieckiego resortu finansów Jens Spahn.

Przedstawiciele krajów członkowskich, które dołączyły do UE w 2004 r., będą się wypowiadać na kolejnym, wieczornym panelu zatytułowanym "Kwadratura koła - Jak Wieloletnie Ramy Finansowe po 2020 r. muszą się różnić od poprzednich". Z planu konferencji wynika, że w tym punkcie zabiorą głos minister ds. prezydencji bułgarskiej Liljana Pawłowa, minister w kancelarii premiera Węgier Janos Lazar, minister ds. europejskich Polski Konrad Szymański, a także szef komisji budżetowej PE Jean Arthuis oraz były premier Włoch, szef grupy wysokiego szczebla ds. zasobów własnych UE Mario Monti.