PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Unijni audytorzy skontrolują dobrostan zwierząt m.in. w Polsce

Unijni audytorzy skontrolują dobrostan zwierząt m.in. w Polsce Skontrolowane będą warunki życia, transportu i uboju zwierząt - poinformował ETO. Fot. Shutterstock

Kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) sprawdzą, czy pięć unijnych państw - Polska, Rumunia, Francja, Włochy i Niemcy - przestrzega dobrostanu zwierząt. Skontrolowane będą warunki życia, transportu i uboju zwierząt - poinformował ETO.Będzie to pierwsza tego typu kontrola w UE. Jak informuje Trybunał, ograniczy się do zwierząt gospodarskich, których dotyczy większość przepisów unijnych związanych z dobrostanem zwierząt.

Szacuje się, że w UE jest hodowanych 4,5 mld kurcząt, kur niosek i indyków, a także około 330 mln krów, świń, kóz i owiec. Kontrola będzie dotyczyła zarówno warunków życia zwierząt w gospodarstwie, jak i transportu oraz uboju.

W budżecie unijnym na lata 2014-2020 na tzw. płatności z tytułu dobrostanu zwierząt przydzielono około 1,5 mld euro. Środki pochodzą z unijnych funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Jak informuje ETO, mają one wspomóc utrzymanie dobrostanu zwierząt na poziomie wykraczającym poza minimalne wymagania, zarówno unijne, jak i krajowe.

- Unijni obywatele przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu zwierząt, a w UE mamy jedne z najwyższych na świecie standardów w tym zakresie. Kontrola, którą przeprowadzi Trybunał, będzie okazją do sprawdzenia, czy standardy te są wcielane w życie - powiedział Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za tę kontrolę.

Sprawozdanie z kontroli ma zostać opublikowane pod koniec 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • eko 2017-10-05 19:31:17
    Trzeba będzie krótko won i tyle😊
  • zxc 2017-10-05 14:58:09
    W budżecie unijnym na lata 2014-2020 na tzw. płatności z tytułu dobrostanu zwierząt przydzielono około 1,5 mld euro czyli zam moje świnie gdzie lochy utrzymywane są na ściółce grupowo i za tuczniki na głębokiej ściółce powinienem dostać więcej a niestety skupowe tuczniki są tańsze niż przemysłowe . Kolejna kwestia nit zdrowo myślący nie wpuści do swojego gospodarstwa obce osoby , nie ma takiego obowiązku , nigdy nie wiadomo czy nie przyniosą jakiejś choroby
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!