Dwanaście państw członkowskich dołączyło się do apelu Komitetów Copa-Cogeca o utrzymanie praw sadzenia dla wszystkich rodzajów wina w sektorze UE. Oczekuje się, że kolejne państwa również niedługo się przyłączą.

- Komitety Copa-Cogeca są zaniepokojone przyszłością sektora wina UE jeśli prawa sadzenia zostaną zniesione. Dzięki prawom sadzenia europejscy rolnicy mieli możliwość dodania wartości do ich produktów oraz utrzymania jej w sektorze rolnym. Liberalizacja praw sadzenia spowodowałaby znaczne zmiany na obszarach uprawy winorośli w Europie. Prawa sadzenia są wartościowe i jeśli zostałyby zniesione doprowadziłoby to do zachwiania równowagi między sektorami oraz do przesunięcia działalności rolnej do innych regionów, w wyniku czego obszary wiejskie straciłyby swoją tożsamość. Dochód producentów wina w UE nie wzrasta już od wielu lat, a zniesienie praw sadzenia jeszcze by go obniżyło, co jest niedopuszczalne - powiedział przewodniczący komitetu Copa, Gerd Sonnleitner.

- Liberalizacja praw sadzenia mogłaby spowodować uprzemysłowienie sektora uprawy winorośli, co doprowadziłoby do zachwiania równowagi łańcucha żywnościowego ze względu na nadwyżki produkcji. System praw sadzenia przyczynia się do stabilizacji rynku i produkcji wina w Europie oraz do zapewnienia jakości wina wytwarzanego w UE. Jedne z najlepszych win na świecie są produkowane w UE, dzięki uznanym systemom gwarancji jakości i certyfikatom. Tradycje produkcji wina w gospodarstwach rodzinnych są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Jeśli prawa sadzenia zostaną zniesione zarówno cały system jak i jakość europejskich win będą zagrożone, co doprowadzi do straty udziałów w rynku przez UE. Prawa sadzenia muszą być utrzymane dla wszystkich rodzajów wina - podkreślił z kolei przewodniczący komitetu Cogeca, Paolo Bruni.

Podobał się artykuł? Podziel się!