Wystawa prezentuje kilkadziesiąt dużych zdjęć, czasami dwumetrowych, zawieszonych na siatce pomiędzy drzewami, opowiadających o najstarszej formie pszczelarstwa - bartnictwie, polegającym na chowie pszczół w barciach. Wystawa pokazuje też autentyczne narzędzia bartnicze.

Jak wskazuje Hejke, ekspozycja jest "tak naprawdę pierwszą wystawą w historii poświęconą bartnictwu". Autor przez kilka lat podróżował w poszukiwaniu bartników po Polsce, Litwie i Białorusi.

- Moim celem jest ocalenie pamięci o ostatnich tradycyjnych bartnikach, ale także reaktywowanie tak zwanego neobartnictwa - powiedział.

W ramach wystawy w Wilnie, która będzie czynna do 21 września, odbędą się m.in. pokazy sztuki bartniczej i warsztaty. Ze stolicy wystawa zostanie przeniesiona do Kowna.

Ekspozycja "Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem" w ciągu ostatnich dwóch lat była pokazywana w Polsce i na Białorusi. Litwa jest ostatnim miejscem jej prezentacji. Organizatorem na Litwie jest Instytut Polski w Wilnie i Bractwo Bartnicze.

20170210_Hejke_-wystawa_Bartnictwo.jpg
20170210_Hejke_-wystawa_Bartnictwo.jpg

Podobał się artykuł? Podziel się!