Nowe maszyny oraz budynki to najczęstsze inwestycje z programu na poprawę przetwórstwa artykułów rolnych. Nie było łatwo ale, było warto.

Zbigniew Charzyński, spółdzielnia mleczarska – „Z tych funduszy zrobiliśmy dużo inwestycji w sumie z funduszy unijnych najpierw SAPARDU a obecnie z SPO skorzystaliśmy ponad 17 mln zł.”

Z Sektorowego Programu Operacyjnego na lata 2004-2006 trafi do przetwórni artykułów rolnych prawie dwa mld zł. Wszystkich pieniędzy jeszcze nie wypłacono.

Tadeusz Kmieciński, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - „W programie obowiązuje zasada N + 2 oznacza to że projekty będą mogły być realizowane jeszcze 2008 roku ostateczny termin wyznaczony na składanie wniosków o płatność to 30 czerwca 2008 r.”

Wsparcie będzie kontynuowane z nowych funduszy. Tym razem z tak zwanego programu na zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej. W nowym działaniu zmieniono nie tylko nazwę. Dostęp do środków ograniczono dla największych. O zwrot połowy poniesionych kosztów na inwestycje będą mogły ubiegać się tylko małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich roczny obrót nie może przekroczyć 250 milionów euro a liczba pracowników być wyższa niż 750 osób. Ale to nie jedyne ograniczenie.

Tadeusz Kmieciński, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Beneficjenci programu SPO będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy dopiero w następnym roku po roku w którym składali wniosek o płatność w ramach projektu realizowanego i finansowanego z SPO.”

Pytanie tylko kiedy program ruszy. Resort rolnictwa na razie nie chce się wypowiadać. Decyzje o terminie rozpoczęcia naboru wniosków zapadną nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!