PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Więcej miejsc pracy z zielonych inwestycji niż funduszy rolnych

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 09-02-2012 13:47

Tagi:

Budżet UE lepiej wesprze walkę z kryzysem gospodarczym i społecznym, stwarzając więcej miejsc pracy dzięki przekazywaniu dodatkowych środków na zielone inwestycje, a nie np. na rolnictwo - twierdzi w raporcie koalicja pozarządowych organizacji ekologicznych."Przeniesienie inwestycji w obecnym kształcie w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do zielonych sektorów gospodarki potroi liczbę miejsc pracy z każdego 1 euro zainwestowanego w ich tworzenie" - to główny wniosek raportu zaprezentowanego w Parlamencie Europejskim.

Autorzy raportu przekonują, że 1 mld przekazany na zielone inwestycje może również utworzyć około 52 700 miejsc pracy w odnawialnych źródłach energii lub 25 900 w sektorze oszczędności energii, głównie w budownictwie.

Zdaniem autorów 1 mld euro inwestycji w sieć ochrony przyrody Natura 2000 może utworzyć 29 tys. miejsc pracy, podczas gdy ten sam 1 mld euro wydanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej stworzy tylko 6200 miejsc pracy.

- Ten raport pokazuje, że przestawienie budżetu Unii Europejskiej na inwestycje w sektorach wspierających ochronę środowiska, przyrody i klimatu dużo bardziej sprzyjałoby tworzeniu miejsc pracy i stabilności europejskiej gospodarki - powiedział Ariel Brunner, szef europejskiej polityki w BirdLife Europe.

Autorzy raportu skrytykowali też Komisję Europejską, że choć wzrost zatrudnienia jest kluczowym celem polityki UE, dotychczas nie oszacowała ona, ile miejsc pracy spodziewa się uzyskać z obecnego budżetu UE na lata 2007-2013 i ile z nowego na lata 2014-2020.

Koalicję międzynarodowych pozarządowych organizacji ekologicznych, które zamówiły raport tworzą: WWF, BirdLife Europe, CEE Bankwatch, Conservation International, European Environment Bureau, Friends of the Earth (Przyjaciele Ziemi) oraz Transport and Environment.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!