Według wstępnych danych KE od stycznia do końca czerwca bieżącego roku do unijnych mleczarni dostarczono 70,6 mln ton płynnego mleka (o 2,1 proc. więcej niż w tym samym przedziale czasowym roku 2010).

Ponadto odnotowano zwyżki w produkcji przetworów mlecznych. Największą dynamiką wzrostu tradycyjnie cechowało się odtłuszczone mleko w proszku (OMP), którego produkcja w ciągu sześciu miesięcy 2011 r. osiągnęła poziom 576,1 tys. ton, o 5,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2010.

Na zwyżkę tą wpływ miała poprawa koniunktury na rynku mleczarskim oraz w pewnym stopniu fakt zwiększonego popytu na produkty mleczarskie z tzw. rynków wschodzących, który obserwowany jest w ostatnich miesiącach. Ponadto OMP jest półproduktem wykorzystywanym do dalszego przetworzenia i produkcji wyrobów galanteryjnych.

3 – procentową zniżkę odnotowano natomiast w produkcji pełnotłustego mleka w proszku (PMP), którego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wytworzono 299,8 tys. ton. Zwyżki w produkcji pozostałych przetworów mlecznych w UE nie przekraczały 2 proc., a w przypadku mleka skondensowanego odnotowano 1,5 proc. spadek – podaje FAMMU/FAPA. Podobał się artykuł? Podziel się!