Jeśli chcemy próbować wyłącznie autentycznej kuchni, nastawmy się na potrawy z wieprzowiny. W restauracjach menu jest podobne, Czesi twierdzą, że to rezultat komunizmu, który zniszczył ich kuchnię. Standardowe porcje są tak duże, ponieważ, jak mówi anegdota, uczono się gotować z praktycznie jednej książki, która określała także wielkość dań.

Idealnym napojem alkoholowym w Czechach jest piwo. Do jego produkcji wykorzystywany jest czeski słód oraz chmiel, który jest najdroższy na całym świecie. Warto spróbować jasnego lagera, ale jeśli jesteśmy miłośnikami ciemnego piwa, również się go nie bójmy. Pytajmy w barach o piwo wyprodukowane w browarze czeskim. Dopiero wtedy docenimy jego prawdziwy smak.

W Czechach tradycją jest rodzinne świniobicie. Obecnie w Europie odchodzi się od tego typu traktowania zwierząt, jednak wieprzowina jest głęboko zakorzeniona w czeskiej kulturze. W restauracji zamówmy koleno. To wielka golonka podawana z kapustą i chrzanem - jedno z bardziej popularnych dań. Inną propozycją na obiad jest wszechobecny gulasz i knedliki i raczej nie ma w Czechach miejsca, gdzie te potrawy przygotowuje się źle.

Z ciekawszych smakołyków, możemy wybrać piwny ser. Jest on podawany jako zakąska do piwa i można rozsmarować go na chlebie. Niektórych odrzuca jego specyficzny zapach, ale w smaku jest dużo lepszy.

Dla amatorów podrobów Czechy to dobry cel wycieczki. Specjalizują się tam w robieniu kaszanki oraz zupy z dodatkiem świńskiej krwi. Bardzo polecane są pieczone świńskie ogonki, które możemy zamówić w restauracji. Mięso poddawane jest długiej obróbce termicznej i marynowane w ciemnym piwie. Dzięki temu ma głęboki karmelowy posmak i przyjemny aromat.

Spacerując po Pradze możemy natknąć się na uliczne stoiska serwujące jedzenie. Z czeskiego fast foodu najbardziej polecane są kiełbaski i smażony ser w bułce często podawany z dodatkiem majonezu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!