Uczestnicy debaty zwracali uwagę na to, że Europa potrzebuje silnej WPR z ambitnym budżetem. Powinna to być polityka rozwoju, gdyż podstawowym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu rosnącego popytu, zmian klimatycznych oraz zmniejszających się zasobów – informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Z różnymi ocenami spotkała się koncepcja ekologizacji II filara. Niezwykle ważna jest ochrona środowiska i zrównoważone gospodarowanie zasobami, jednakże pomysł wyłączenia części ziemi z produkcji został ostro skrytykowany przez większość uczestniczących w debacie. Wyzwaniem dla rolnictwa europejskiego jest zwiększenie jego potencjału produkcyjnego, a zwiększenie obowiązków administracyjnych nie służy temu rozwojowi.

Z krytyką spotkała się także definicja aktywnego rolnika, gdyż zdaniem niektórych uczestników debaty nie jest ona przejrzysta.

W trakcie debaty padły także głosy, iż KE w swej pracy nad nową WPR w podziale środków powinna sprawiedliwie uwzględnić wszystkie kraje członkowskie.

Uczestnicy wczorajszego spotkania odnosili się także do propozycji dotyczących obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, gdyż obecna propozycja KE jest zbyt skomplikowana i definicja ONW nie jest w obecnym kształcie do zaakceptowania.

Kolejna debata odbędzie się 19 grudnia br. także w Brukseli, poprowadzi ją Komisarz Dacian Ciolos, a udział w niej wezmą przedstawiciele świata nauki.

Podobał się artykuł? Podziel się!