Marek Sawicki zaprezentował w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie rolnictwa i rozwoju wsi, wyrażając jednocześnie nadzieję na owocną współpracę między Radą a Parlamentem Europejskim.

Sawicki powiedział, że przyszłość WPR jest sprawą o wielkim znaczeniu dla polskiej prezydencji, podkreślając, że kluczowe problemy rozpoznane przez PE w odniesieniu do Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości WPR do 2020 roku, w dużej mierze pokrywają się z tymi, które były przedmiotem debaty w Radzie.

W trakcie swojego wystąpienia, Marek Sawicki odniósł się także do kwestii dotyczących wewnętrznej polityki rolnej UE, w tym sektora mleczarskiego, polityki jakości żywności, identyfikacji bydła i dobrostanu zwierząt. Przechodząc do kwestii fitosanitarnych Minister powiedział, że „UE potrzebuje zharmonizowanego i konkurencyjnego unijnego rynku w zakresie jakości nasion i materiału rozmnżeniowego".

Na posiedzeniu Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE Minister poruszył także kwestię Zielonej Księgi w sprawie polityki promocyjnej, która zdaniem Ministra rozpocznie debatę publiczną na temat zmiany kształtu tej polityki. Stwarza ona możliwość dyskusji zmierzającej do wypracowania wspólnej koncepcji efektywnego instrumentu maksymalni wykorzystującego środki przeznaczone na promocję i realizujące spójne cele polityki promocyjnej.


Minister Sawicki powiedział w swoim wystąpieniu, że istotnym elementem prac prezydencji będzie dostosowanie prawodawstwa rolnego do traktatu lizbońskiego. Prace techniczne, a w szczególności w odniesieniu do rozporządzeń w sprawie płatności bezpośrednich, jednolitej wspólnej organizacji rynku, rozwoju obszarów wiejskich i finansowania WPR, nabrały tempa.

- Polska prezydencja w najbliższych miesiącach zrobi wszystko, co tylko będzie w jej mocy, aby prowadzić należyty dialog między Radą a PE, co powinno zapewnić solidne podstawy dla ambitnych i wyważonych porozumień w drugiej połowie 2011 roku i później - powiedział Minister, dodając, iż jego rolą jako Przewodniczącego Rady będzie wykorzystanie chęci i potencjału Komisji, aby wspólnie z Radą podejmować decyzje korzystne dla rolników i rozwoju rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!