Europejski sektor warzyw i owoców odgrywa bardzo ważną rolę , przyczyniając się do zdrowego odżywiania się 500 milionów europejskich konsumentów oraz do utrzymania miejsc pracy na europejskich obszarach wiejskich. Stanowi on prawie 17% całkowitej wartości europejskiej produkcji rolnej. W zeszłym roku , producenci warzyw i owoców zostali znacznie dotknięci trudną sytuacją i wartość produkcji warzyw spadła średnio o około 10, 8 %, a wartość produkcji owoców o około 13, 6 % w porównaniu z 2003 rokiem – powiedział Pekka Pesonen .

Dlatego też komitety Copa – Cogeca wzywają do znacznego wzmocnienia instrumentów zapobiegania kryzysom oraz zarządzania nimi dla wszystkich producentów po 2013 roku, aby móc zapewnić konsumentom odpowiednie dostawy żywności, kupowanej po rozsądnych cenach.

-Ponadto, siła przetargowa rolników w łańcuchu żywnościowym musi zostać wzmocniona, aby mogli oni czerpać wyższe i bardziej sprawiedliwe dochody z rynku. Można to osiągnąć poprzez koncentracje dostaw za pośrednictwem organizacji producenckich, a szczególnie spółdzielni. Wsparcie dla organizacji producentów za pośrednictwem funduszy operacyjnych powinno być kontynuowane po 2013 roku w ramach pierwszego filaru Wspólnej Polityki Rolnej – dodaje Pekka Pesonen.

Zdaniem działaczy Copa – Cogeca należy również zwiększyć promocje działań Unii Europejskiej w sektorze warzyw i owoców, a import do UE musi spełniać wysokie standardy w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz wymogi w zakresie ochrony środowiska.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!