Według Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do lipca br. państwa UE wyeksportowały na rynki krajów trzecich 1,79 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). Z tego ponad 1,68 mln kg mięsa pochodziło z Polski -  informuje FAMMU/FAPA.

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45 proc.) oraz mrożona wieprzowina (40 proc.), których sprzedano odpowiednio o 0,5 proc. i 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Największa dynamika wzrostu wywozu w skali roku dotyczyła jednak świeżego mięsa (+43 proc.).

O ponad jedną trzecią niższe niż w tym samym okresie 2011 r. były natomiast wysyłki żywca trzody chlewnej, z uwagi na obniżenie pogłowia tych zwierząt w UE. Najwięcej produktów z sektora wieprzowiny sprzedały na rynki trzecie w omawianym okresie tego roku Niemcy, Dania, Hiszpania i Polska.

Wolumen wywozu najbardziej zwiększył się w Polsce w porównaniu do innych krajów UE. zwiększył się prawie o jedną czwartą do 168 tys. ton, a w strukturze dominowało mięso mrożone (43 proc.).

Głównym odbiorcą unijnej wieprzowiny w omawianym okresie br. pozostała
Rosja, do której dostawy obniżyły się w ciągu roku o 9 proc. do 445 tys. ton i stanowiły jedną czwartą całkowitego wywozu.

Drugim rynkiem zbytu stały się Chiny, gdzie sprzedaż wzrosła o 68 proc. do ok. 300 tys. ton. Wyższe były również dostawy do Japonii (+3 proc. do 136 tys. ton), na Ukrainę (+85 proc. do 89 tys. ton) i Białoruś (+27 proc. do 71 tys. ton).

Hongkong zakupił natomiast o 20 proc. mniej unijnej wieprzowiny niż przed rokiem – 232 tys. ton. Zmniejszył się również wywóz do Korei Płd. (-28 proc. do 90 tys. ton). Podobał się artykuł? Podziel się!