Jak zapowiadają organizatorzy, w spotkaniu, którego gospodarzami będą eurodeputowani Jean-Pierre Audy i Michel Dantin, uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji rolniczych z terenu całej Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Podczas seminarium zostanie przedstawiony wpływ potencjalnego porozumienia na europejski sektor mięsa, cukru, soków owocowych i kukurydzy.

Komitety Copa-Cogeca stanowczo sprzeciwiają się bilateralnym rozmowom o liberalizacji handlu i ostrzegają, że będą one miały drastyczny wpływ na europejski sektor rolnictwa.

Zdaniem działaczy Copa-Cogeca porozumienie pomiędzy Unią Europejska a krajami Mercosur doprowadziłoby między innymi do wzrostu niestabilności cen oraz do dużego wzrostu importu z krajów trzecich wieprzowiny, drobiu i kukurydzy do Unii Europejskiej.

Jak podkreślają działacze Copa-Cogeca, w przypadku zwiększonej liberalizacji handlu z państwami Mercosur będziemy jeszcze bardziej zależni od importu, a bezpieczeństwo żywności UE będzie jeszcze bardziej zagrożone przez warunki klimatyczne oraz decyzje polityczne związane z rolnictwem tych państw.

Komitety Copa-Cogeca sprzeciwiają się zatem jakimkolwiek nowym ustępstwom wobec krajów trzecich. Dynamiczny europejski sektor rolno-spożywczy nie powinien być sprzedawany krajom spoza Europy. Sektor rolno-spożywczy Unii Europejskiej ma duży udział w strategii UE
2020 w zakresie wzrostu i zatrudnienia, zapewniając przy tym bezpieczeństwo dostaw żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!