PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zapomnijmy o powrocie mączek

Zapomnijmy o powrocie mączek

Zniesienie zakazu stosowania w żywieniu zwierząt mączek mięsno-kostnych w krajach UE w najbliższym czasie jest niemożliwe.Wcześniejszy projekt, w którym brano pod uwagę stosowanie krzyżowe mączek mięsno-kostnych w żywieniu drobiu i trzody chlewnej, obecnie został zaniechany. W głównej mierze przyczyniły się do tego opinie wydane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności  (EFSA) oraz Komisję Europejską, które wskazały na wiele niedociągnięć i jednocześnie zagrożeń możliwych do wystąpienia, przy powrocie mączek do żywienia tych dwóch gatunków zwierząt.

Problem jest złożony.  Biorąc pod uwagę metody zabezpieczenia, pozyskiwania i monitorowania mączek mięsno–kostnych w przypadku ich
krzyżowego stosowania u zwierząt gospodarskich, kraje UE nie są jeszcze praktycznie gotowe, aby wprowadzić takie zmiany w prawie. Składa się na to kilka czynników, przede wszystkim w Europie ciągle występują przypadki BSE, co ciągle nie pozwala na bagatelizowanie problemu. Dodatkowo, nadal nie opracowano szybkiego testu, który jednoznacznie weryfikowałby pochodzenie gatunkowe mączek. Kolejny czynnik, to trudne w praktyce pozyskiwanie czystych pod względem gatunkowym mączek, na etapie zakładów produkcyjnych, co jest niezbędne jeżeli rozważalibyśmy  ponowne wprowadzenie do żywienia zwierząt mączek mięsno-kostnych
– powiedział serwisowi farmer.pl lek. wet. Jarosław Naze, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Na niekorzyść działają również nielegalne procedery stosowania, mimo zakazu, przez rolników  mączek w żywieniu zwierząt gospodarskich.

- Inspekcja Weterynaryjna w zeszłym roku odnotowała i udaremniła kilkadziesiąt nielegalnych procederów stosowania mączek mięsno-kostnych jako dodatku do pasz. Takie przypadki pojawiają się nie tylko u nas ale także w pozostałych krajach UE – mówi  lek. wet. Jarosław Naze.

Jarosław Naze dodał również, że jedyna możliwość jakiegokolwiek wprowadzenia w najbliższym czasie mączek mięsno-kostnych do żywienia zwierząt, rozważana przez KE dotyczy na razie wyłącznie pasz przeznaczonych do skarmiania ryb. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • wielkopol 2012-03-30 11:28:10
  tym sposobem pozostalismy bez zrodla bialka teraz gmo pewnie przejdzie ?
 • OBSERWATOR 2012-03-28 23:09:16
  Loby sojowe nie dopusci do stosowania maczek miesno-kostnych , a lewy handel tym towarem kwitnie w najlepsze.To tak jak z ta sola drogowa przez dziesiec lat wszyscy kontrolujacy udawali , ze nic nie widza az tu nagle wielkie bum. To samo bedzie z maczka tylko komu pozniej sprzedamy poltusze po takiej aferze?????
 • nawigator 2012-03-27 19:41:51
  no chyba maczka jest o wiele zdrowsza i lepsza w tuczu trzody niz przepalony olej silnikowy ....po drugie BSE u krow spowodowalo zakaz uzycia maczek a powino byc ze u krow zakaz spozycia maczek bo to roslinozercy...
 • Alek 2012-03-27 18:57:44
  Zastępca Głównego Lekarza i cała inspekcja wet.nie ma pojęcia z jaką skalą skarmiania głównie trzody chlewnej maczekami mięsno kostnymi ma doczynienia.Kilkadziesiąt przypadków -śmiechu warte sam mógłbym w mojej gminie wskazać tylu.Zastępca Główenego Lekarza niech się nie ośmiesza a z drugiej strony powiem tak wcale inspekcji wet.nie zależy na tym aby proceder skarmiania respektować.Sam byłem świadkiem jak inspektor przechodził obok big bagów z mączką w magazynku komponentów paszowych i na dodatek mączka się wysypywała z pojemnika ,przeszedł jak niby nic udając że nie widzi.Byłem w szoku.W takim Państwie żyjemy.Mączka w naszych stronach pochodzi w 99% z Niemiec i kupują ją po ok.900-1200 zł za tone brutto w zależności od poziomu białka.Firma która ja sprowadza bije kokosy i ciągnie tira za tiremSprzedają ją jako nawóz na pola.I to tyle.Mógłbym powiedzić więcej ale po co, tak to nic nie zmieni.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!