W ramach części tego programu dotyczącej ekoinnowacji na rok 2010 ogłoszono zaproszenie do składania wniosków, udostępniając środki dla nowych projektów w dziedzinie recyklingu materiałów, zrównoważonych produktów budowlanych, sektora żywności i napojów oraz ekologicznych praktyk biznesowych. Szczególnie dobrze widziane będą wnioski składane przez małe przedsiębiorstwa oferujące ekologiczne produkty lub usługi, które potrzebują środków w celu zwiększenia swojej obecności na rynku. Zaproszenie do składania ofert będzie otwarte do dnia 9 września br. a, finansowanie może otrzymać do około 50 projektów.

Według Janez’a Potočnik’a, komisarza UE ds. Środowiska, zaproszenie dotyczące innowacyjnych projektów stanowi niezwykłą szansę dla utalentowanych przedsiębiorców europejskich, aby pochwalić się nowymi pomysłami umożliwiającymi zmniejszenie naszego szkodliwego wpływu na środowisko. Część programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dotycząca eko innowacji pokazuje, że wspieranie ochrony środowiska jest opłacalne z biznesowego punktu widzenia, a na przykładzie wielu produktów i usług widać, w jaki sposób łączyć można wzrost oparty na zasadach konkurencyjności z ochroną środowiska.


W ramach zaproszenia udostępnia się bezpośrednie współfinansowanie w formie dotacji obejmujących do 50 proc. całkowitego kosztu projektu i kierowane jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw mających w swoim dorobku ekologiczny produkt, proces lub usługę o sprawdzonych właściwościach technicznych, którym nie udało się przebić na rynku. Oczekuje się, że udostępnione na 2010 r. fundusze w wysokości 35 milionów euro pozwolą zrealizować około 45-50 nowych projektów. Cały budżet CIP wynosi około 200 mln Euro na lata 2008-13 i stanowi wsparcie dla Planu Działania dla Środowiska.

Źródło: FAMMU/FAPA/ farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!