Po wielomiesięcznym wzroście ceny zbóż wreszcie wyhamowały. Jest już pewne, że nie przekroczą jeszcze nie dawno prognozowanej bariery 1000 zł za tonę.

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa: - Ceny zbóż w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej praktycznie się zrównały.

Komisja Europejska, która chce stabilizować ceny już niedługo podejmie decyzje o zawieszeniu pobierania ceł na wszystkie zboża sprowadzane z zagranicy na teren Wspólnoty. Ale mimo to zdaniem ekspertów nie należy się spodziewać spadku ich cen. Na świecie jest po prostu równie drogo. Producenci zbóż plany Brukseli komentują bardzo ostrożnie. Przypominają, że zawieszenie obowiązku odłogowania zbóż oznacza, że w przyszłym sezonie we Wspólnocie ziarna będzie więcej nawet o 17 mln ton. A wtedy ochrona unijnego rynku może być potrzeba.

W opinii ekspertów ceny zbóż powinny jeszcze nieco wzrosnąć. Prognoz mówią, ze w grudniu pszenica konsumpcyjna będzie kosztować maksymalnie 870 zł za tonę. W marcu przyszłego roku 890 zł. Resort rolnictwa podtrzymuje swój apel do rolników, aby zaczęli pozbywać się ziarna.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!