W Porto trwa nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej.

"Po wstępnej, pobieżnej analizie wypowiedzi Nicolasa Sarkozy`ego jestem mile zaskoczona, że znalazłam w nich pewne pomysły, które Komisja zaprezentuje w swoim podsumowaniu WPR" - powiedziała komisarz Fischer Boel na konferencji prasowej.

Komisja Europejska ma zaprezentować w listopadzie drogi reformowania WPR.

Wyrażoną przez Sarkozy`ego wolę podjęcia reformy powitał też z zadowoleniem portugalski minister rolnictwa Jaime de Jesus Lopes Silva.

Podkreślił, że opinia Sarkozy`ego to opinia przywódcy kraju, który jest pierwszym producentem i eksporterem produktów rolnych w Unii Europejskiej.

W miniony wtorek Sarkozy zapowiedział przygotowanie "nowej kadry politycznej" dla unijnego rolnictwa podczas przewodnictwa Francji w Unii w roku 2008, podkreślając, że "odnowienie" Wspólnej Polityki Rolnej jest niezbędne.

Zadowolenie z deklaracji Sarkozy`ego wyraził w środę Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Uczynił przy tym aluzję do poprzedniego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, znanego przeciwnika zmian WPR, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia subwencji rolnych dla francuskich rolników.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!