Z Polski przyjechał minister rolnictwa Marek Sawicki, który wcześniej zapowiedział, iż chciałby przy okazji targów rozwiązać sprawę zniesienia obowiązku kontroli przez Rosjan polskich zakładów mięsnych, zainteresowanych eksportem mięsa na rynek Federacji Rosyjskiej.

Przewidziano spotkania Sawickiego z szefami resortu rolnictwa z różnych krajów, m.in. z rosyjskim ministrem Aleksiejem Gordiejewem.

Targi są też okazją do rozmów Komisji Europejskiej i Rosji w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na produkty pochodzenia roślinnego. Rosjanie mają zastrzeżenia dotyczące zawartości pozostałości pestycydów i nawozów sztucznych w importowanych produktach pochodzenia roślinnego. Dotyczą one nie tylko Polski, ale innych krajów Unii.

W berlińskich targach uczestniczy 1610 wystawców z 52 państw. Swoje produkty wystawiają w 26 pawilonach. Szacuje się, że w tym roku odwiedzi je około 400 tys. gości. Przewiduje się też około 250 konferencji i spotkań towarzyszących - na temat rolnictwa, polityki rolnej i zastosowania nowoczesnych technologii w rolnictwie, w tym genetyki.

Impreza potrwa do 27 stycznia.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!