PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zjazd liderów Europejskiej Partii Ludowej bez tematów rolniczych

W Poznaniu rozpoczął się dzisiaj szczyt regionalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej, którzy będą debatować o przyszłości UE. W spotkaniu weźmie udział m.in. szef PO premier Donald Tusk oraz kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że podczas spotkania z Junckerem w Poznaniu będzie zabiegał o jego wsparcie dla unii energetycznej.

- Nie ukrywam, że będę chciał mu przekazać prosty komunikat: ponieważ jest liderem EPP, ubiega się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej, mamy do niego zaufanie, może liczyć na nasze serdeczne wsparcie, ale warunkiem oczywiście jest wsparcie dla działań na rzecz integracji Europy, w tym unii energetycznej, co do tego nie może być wątpliwości - oświadczył Tusk.

O wsparcie dla pomysłu unii energetycznej premier będzie zabiegał także podczas dzisiejszego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie. Tusk rozmawiał już o tym podczas swoich europejskich podróży: w środę 23 kwietnia w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem, w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Organizowany przed tegorocznymi wyborami europejskimi szczyt w Poznaniu poświęcony jest m.in. wpływowi polityki spójności UE na wzrost gospodarczy i zatrudnienie, budżetowi UE, uproszczeniu unijnego prawodawstwa. Uczestnicy szczytu podejmą też tematy edukacji, innowacji, wyzwań demograficznych oraz roli małych i średnich przedsiębiorstw, poruszą również kwestie związane z rodziną.

Na koniec spotkania ma być przyjęta poznańska deklaracja regionalnych i lokalnych przywódców politycznych EPL w związku z nową kadencją instytucji UE rozpoczynającą się w 2014 r.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali szefowie państw i rządów z EPL, aby - jak podkreślają politycy PO - na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wspólnie zademonstrować, że Europa skutecznie współdziała na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Do EPL w Polsce należą PO i PSL.

W programie zjazdu znalazła się debata z udziałem premiera Tuska i Jean-Claude'a Junckera, poświęcona m.in. priorytetom rozwoju regionalnego, przyszłości UE oraz programowi wyborczemu EPL 2014.

Zaplanowano też dwa panele dyskusyjne, dotyczące unijnej polityki spójności, budżetu UE oraz uproszczenia unijnej legislacji; drugi panel ma dotyczyć m.in. pracy dla ludzi młodych, edukacji, konkurencyjności oraz wyzwań demograficznych.

Szczyt współorganizują władze EPL i PO. Zjazd ma być z jednej strony okazją do omówienia najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi UE w nadchodzącej kadencji europarlamentu i Komisji Europejskiej (2014-2019), z drugiej - elementem ogólnoeuropejskiej kampanii wyborczej EPL, w tym promocji kandydatury Junckera na szefa KE.

Po zaplanowanych na 25 maja wyborach do PE zwycięska formacja polityczna będzie miała prawo obsady stanowiska szefa KE. Kandydatem Socjalistów i Demokratów (do tej grupy należą: SLD i UP) jest obecny szef europarlamentu, polityk niemieckiej SPD Martin Schulz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!