PRZEGLĄD PRASY: Polscy wytwórcy pasz, hodowcy drobiu i trzody chlewnej, a także konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ugięło się pod naciskiem Komisji Europejskiej i zapowiedziało nowelizację kontrowersyjnej ustawy paszowej, zgodnie z którą od sierpnia 2008 r. w żywieniu zwierząt nie można stosować genetycznie modyfikowanych roślin – pisze Piotr Dziubak.

Na razie nie wiadomo, co będzie z kwestionowaną przez Brukselę ustawą dotyczącą obrotu nasionami GMO. Trwają prace legislacyjne. W rozmowie z „Parkietem” Marek Sawicki, minister rolnictwa powiedział, że resort przygotowuje projekt ustawy znoszącej zakaz stosowania w Polsce pasz z komponentami GMO.

Sawicki tłumaczy, dlaczego rząd zmienił zdanie i zamierza dopuścić na polski rynek pasze z GMO. - To nie jest kwestia decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi czy ministra środowiska, ale problem zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej - mówi minister. Przypomina, że stosowanie pasz z modyfikowanej soi jest dopuszczalne na terenie pozostałych krajów Wspólnoty.

Pytany o drugą, dotyczącą obrotu nasionami, kwestionowaną przez Komisję Europejską ustawę, odsyła do Ministerstwa Środowiska. - Proszę o to zapytać ministra Nowickiego - mówi Sawicki. - W resorcie środowiska jest obecnie przygotowywany projekt ustawy, regulujący uprawy genetycznie modyfikowanych roślin, ale ustawa o nasiennictwie leży w gestii ministra rolnictwa - dziwi się stanowisku MRiRW Michał Milewski z biura prasowego Ministerstwa Środowiska. Dodaje, że jego ministerstwo wypowie się o gotowym projekcie w trakcie uzgodnień międzyresortowych.

W 2006 r. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie, które może zakończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu oraz karami w wysokości nawet 260 tys. euro dziennie.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!